Anglický výrobce zvyšuje svůj náskok

Patrně se v řadách čtenářů nenajde takový, jenž by neznal typicky žlutý manipulátor s jednoduchým, avšak pověstným logem firmy JCB. Tyto žluté stroje se staly neodmyslitelnou součástí všech podniků, které provozují rostlinnou, nebo živočišnou výrobu. Teleskopický manipulátor, který vloni oslavil 40 let od svého vzniku, patří mezi nosné produkty, jež firma JCB v Anglii vyrábí.

Že patří mezi nejúspěšnější modely značky JCB, potvrzují teleskopické manipulátory denně.

Manipulátory na jedničku

V roce 2016 byl v Anglii vyroben přelomový dvoustýtisící manipulátor. Při této příležitosti uvedla společnost unikátní novinku na trhu s teleskopickými manipulátory – modelovou řadu Agri PRO. O této revoluční převodovce 2 v 1 (Dual Tech VT převodovka, která spojuje jak výhody hydrostatické, tak powershiftové hydrodynamické převodovky) jsme již psali v předchozích odborných článcích. Pokud se zákazník rozhodne pro desítky let vyzkoušenou variantu s powershiftovou hydrodynamickou převodovkou, tak JCB nabízí tři stupně výbav: Agri, Agri Plus a Agri Super. Rozdíl mezi jednotlivými modely je převážně ve výkonnosti motoru 109–145 k (ve všech případech motory JCB Diesel EcoMAX), v převodovce Powershift (33 km/h, 4rychlostní), nebo Autoshift (40 km/h, 6rychlostní, se zámkem točivého momentu pro 5. a 6. stupeň). Ve všech výbavových stupních se nabízí balíček tzv. Smart Hydralics. Jde o zrychlené pasivní pohyby ramene díky regenerativní hydraulice, pístnice výložníku s koncovým tlumením, automatické odpružení ramene SRS, automatické vyklepávání lopaty, odtlakování rychlospojek přídavného okruhu, nastavení konstantního průtoku v přídavném okruhu a přídavný okruh hydrauliky High Flow s vyšším průtokem oleje (105 l/min). Hydrodynamická powershiftová převodovka je ideální volbou, pokud stroj má být schopen efektivních, a hlavně ekonomických přejezdů mezi jednotlivými provozy a pokud má být využit i jako tažný prostředek (převoz osiva na pole, svoz balíků apod.). V tomto případě je manipulátor vybaven vzduchovými brzdami a technický průkaz je vystaven tak, aby vše korespondovalo s platnou legislativou.

Soběstačnost a spolehlivost

Anglická společnost JCB si většinu komponentů vyrábí sama. Tento fakt je dnes již všeobecně známý a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsou tyto stroje tak spolehlivé. Jednotlivé díly jsou totiž na 100 % kompatibilní, funkční a „odladěné“ přímo na míru danému stroji. Výroba vlastních motorů, náprav, kabin, hydraulických systémů a převodovek pak v celkovém výsledku znamenají, že manipulátory JCB jsou bezkonkurenční v kvalitě zpracování, v životnosti stroje, v oblasti pracovní efektivity, ve výhledu z kabiny a také v servisu strojů. V reálném provozu to znamená, že kompletní servis, a to včetně motoru, provádí pomocí diagnostiky přímo na místě náš servisní pracovník kompletně svépomocí. Nespornou výhodou je i telematický systém LiveLink, který pomáhá diagnostikovat stroj na dálku.

Milionové investice do nových výrobník prostor

Protože značka JCB posiluje nejen v České republice, ale i po celém světě, byla schválena investice 56 milionů eur do nového výrobního závodu na kabiny. Vytvoří se tak 200 nových pracovních míst a zdvojnásobí se současná výrobní kapacita. Nová výroba se bude nacházet nedaleko anglického města Uttoxeter, v hrabství Staffordshire vedle dvou již stávajících výrobních závodů. Nejmodernější výrobní prostory budou disponovat výrobní kapacitou asi 100 000 kabin ročně. Bude zde počítačem řízená a kontrolovaná výrobní linka, lakovací procesy budou plně automatizované a svařování bude probíhat roboticky. Výkonný ředitel JCB Graeme MacDonald k tomu řekl: „Tato nová továrna bude nejmodernější a nejefektivnější továrna na kabiny na světě. Investice do tohoto projektu je jedna z největších v celé historii firmy JCB a podtrhuje náš závazek být nejlepším dodavatelem strojů v Anglii, v Evropě a na celém světě.“*

Ing. Michal Anton

PEKASS a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *