Aplikační technika z vlastního vývoje

Historie firmy Leeb sahá až do roku 1928, kdy dědeček Theo Leeba založil malou kovárnu – osm kilometrů východně od nynější továrny v Landau. Náplní práce byla kovářská výroba a kování koní. Syn kovárnu převzal, ale na začátku šedesátých let se přestěhoval a založil dílnu pro výrobu strojů. V roce 1966 se mu narodil syn, kterým byl Theo Leeb. Zajímal se o zemědělství, vyučil se, vystudoval konstrukci strojů a v roce 1994 firmu převzal. S rostoucími zkušenostmi si dovolil otevřít vlastní konstrukční kancelář.

Mezi osobnosti, s nimiž se Theo Leeb znal, patřili i bratři Michael a Philipp Horsch. Jednoho dne mu Philipp Horsch zavolal s nabídkou práce pro firmu Horsch. Spolupráce se rozjela a přinesla první ovoce, jako například pneumatické rozmetadlo se čtveřicí sekcí, ovládanými pneumaticky. To bylo v roce 1994. Postaveny byly dva stroje. Více kusů pak bylo vyrobeno čtyřkolového nosiče nástaveb Horsch AT 300, Jako hlavní nástavba sloužila cisterna na kejdu, stroj měl motor, kapotu i ovládací joystick převzatý od traktorů Fendt 900 Vario první generace.

V roce 1999 začal Theo Leeb s firmou Horsch vyvíjet stroje pro ochranu rostlin. Firma Horsch měla v té době svůj postřikovač PT 50 o objemu nádrže 4000 l. Trh však vyžadoval stroje o větším objemu nádrže. Odpovědí byl samojízdný postřikovač se symbolem Horsch Leeb na nádrži o objemu 8000 l. Prototyp byl hotový již v roce 2001 a fungoval výborně. Do dokonalosti chyběl pouze design a elektronické systémy.

Ačkoli byl již téměř hotový projekt odsunutý do pozadí, protože přednost dostaly jiné skupiny strojů, tak představoval pro oblast postřikovačů v červeno-černých barvách významný mezník.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *