Automatické řízení s laserem a gyroskopem

U speciálních traktorů, pracujících ve vinohradech, je jízdu za jízdou od řidiče očekávána maximální koncentrace, aby současně s kultivací půdy nedošlo k poranění rostlin vinné révy anebo k poškození vinohradu. Ovšem u člověka je schopnost soustředění ovlivněna délkou trvání práce i dalšími faktory, a proto inženýři Fendt vyvinuli sofistikovaný systém automatizovaného řízení.

Novinka byla prezentována v expozici Fendt v průběhu mezinárodního veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. Komplexní systém enormně usnadňuje a zjednodušuje ovládání kombinace nářadí, které doposud nebylo vůbec myslitelné v praxi provozovat.

Nový systém umí převzít automatické řízení speciálního traktoru Fendt, ale zároveň i permanentní automatické přizpůsobování pracovního záběru nářadí v závislosti na aktuálních podmínkách v porostu. S tím zároveň stoupne i efektivita prováděného mulčování v meziřadí vinic, a to v nezměněné kvalitě po celý den.

Základem nového systému automatického řízení je speciální traktor Fendt 200 V/F Vario, osazený v mezinápravovém prostoru rámem firmy Braun se sloupky pro horizontální zdvih nářadí po obou stranách. Ke sloupkům je možné uchytit nejen plečky, ale i rozličné další typy nářadí. Vzadu je traktor Fendt osazený mulčovačem, rovněž z produkce německého výrobce Braun. Informace potřebné pro fungování systému regulace zajišťuje Braun VPA-System (Vineyard Pilot Assitant). Jedná se skutečně o profesionální systém, sestávající z laseru, gyroskopu, řídicí jednotky VPA a ovládacího terminálu.

Laser je zodpovědný za detekci výskytu překážek v okolí soupravy. Přitom kontroluje kromě jiného také povrch půdy, keře vinné révy a sloupky ve vinohradu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2020.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *