Automatické řízení traktoru i ovládání nářadí

Výrobce Fendt představil originální systém, který přebírá ovládání speciálního traktoru i připojeného nářadí jako jednoho celku. Traktor „poslouchá“ povely od systému a pohybuje se zcela automaticky přesně uprostřed meziřadí. Komunikace mezi systémem automatického řízení firmy Braun a traktorem výlučně pouze u traktorů Fendt 200 V/F Vario.

Přitom jsou zároveň ještě přenášeny informace na okopávačky či jiné nářadí v mezinápravovém prostoru traktoru, u kterých jsou – vzájemně nezávisle – kontinuálně upravovány pracovní výška i šířka záběru. Nářadí tak bude pracovat v optimální vzdálenosti od kmenů vinné révy, čímže se dosáhne vyšší kvality práce. Také poškozování rostlin se sníží na minimální úroveň.

Nový systém umí provádět regulaci i u vzadu agregovaného mulčovače Braun. Na základě informací získaných skenováním porostu je v průběhu jízdy automaticky přizpůsobována pracovní šířka mulčovače.

Systém se aktivuje na začátku každého řádku vinné révy. Nářadí, nesené v mezinápravovém prostoru, přitom automaticky zaujme optimální pracovní polohu. Tato funkce zároveň slouží i jako opatření ke zvýšení bezpečnosti, kdy je zabráněno nechtěnému přestavení nářadí do pracovní polohy. Jakmile souprava dojede na konec řádku, díky funkci rozeznávání konce řádku se tam obě okopávačky automaticky nastaví do parkovací polohy.

Díky komplexnímu systému firem Fendt a Braun Maschinenbau GmbH musí řidič aktivně ovládat řízení již pouze na souvratích. V meziřadí je zodpovědný pouze za kontrolu činnosti nového systému, který tak činí jeho každodenní práci mnohem příjemnější a pohodlnější. Zároveň je možné i zvýšit pojezdovou rychlost traktoru až na zhruba osm kilometrů v hodině.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2020.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *