Každodenní pomocníci farmářů budou hybridní roboti

Zemědělství bude prvním oborem lidské činnosti, v němž se ve větší míře rozšíří využívání autonomních strojů. Jsou o tom přesvědčeni zástupci francouzské společnosti Sitia, která se již od roku 1986 zabývá vývojem, výrobou a testováním inovativních robotů pro zemědělství. Své produkty firma představila v průběhu akce Sima Digital Press Day.

Cílem společnosti je nabídnout farmářům autonomní stroje, způsobilé k práci s celou škálou pracovního nářadí, flexibilitou, snadným využíváním, způsobilostí k provádění několika činností ve stejnou dobu a značnou kapacitou k získávání rozličných dat. Roboti by měli odvádět svou práci kvalitně a využívat efektivně energii.

Robot Sitia má název Trektor a jeho prodej odstartoval na konci roku 2019. Jedná se o kolový stroj s koly o větším průměru vzadu. Unikátní je v tom, že se jedná o první autonomní stroj, disponující hybridním systémem pohonu. Podle výrobce má Trektor fungovat v roli denního asistenta farmáře. Měl by také zemědělce naučit používat nové pěstitelské postupy.

Variabilní šířka a výška s motorickým, zcela plynulým nastavením dovolují přizpůsobení robota poměrům v porostu konkrétní plodiny. Trektor se díky tomu pyšní víceúčelovostí a všestranností. Hydraulicky ovládaný tříbodový závěs kategorie II slouží k agregaci různých typů nářadí. Závěsné stroje mohou být agregovány jak za koly zadní nápravy, tak v mezikolovém prostoru.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství č. 5/2021.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *