Celý den vystačí si s motouzem

S rostoucí výkonností moderních lisů se zkracuje i doba nasazení těchto strojů během sezóny. Například při sklizni slámy do velkých hranolových balíků se jedná jen o tři až čtyři týdny v roce. Proto je nutné, aby lisy byly ve velmi dobrém technickém stavu.

Velký denní výkon lisů znamená sběr a slisování slámy z plochy až 40 ha, nebo vytvoření 800 -1100 balíků za jeden pracovní den. Těchto hodnot se běžně dosahuje v podmínkách větších zemědělských podniků v rámci ČR, nebo třeba u službařů v Německu.

Aby se při lisování dosáhlo nejen výkonnosti, ale i spolehlivosti, je třeba splnit řadu podmínek. Kromě zkušené obsluhy, správné údržby a dobře provedené konstrukce lisu je to ještě kvalitní vázací motouz.

Jedním z významných výrobců vázacích motouzů je i česká společnost JUTA a. s. závod 10 Olomouc. Její výrobky jsou průběžně testovány na všech typech lisů, od těch na malé hranolové až po lisy na obří balíky, které jezdí po celém světě.

Správné rozměry

Dnešní výrobci lisů staví zásobníky na motouzy podle rozměrů vyhovujících normě ISO 4167. Pozor je však třeba dát u starších typů lisů, u nich jsou většinou rozměry v zásobníku menší, standardem je výška 320 mm a šířka 300 mm. Balení motouzů musí mít tedy správnou velikost, aby se snadno vešla do zásobníků a při zakládání do lisu se nepoškodila. Obsluha lisu by se měla vždy ujistit, že balení motouzu má v zásobníku dostatečný volný prostor, hlavně v horní části, odkud se vázací motouz odvíjí.

Nový produkt

Aktuální nabídka základních balení motouzů JUTA řady PP je 9 kg, u řady Master 10 kg, 11,5 kg a nově i 13 kg (vystačí na 920 balíků). Okolo 900 balíků by měla být výkonnost lisu za celý den, ale jak bylo uvedeno výše, v Německu, ale i u nás máme službaře, kteří se denním výkonem pohybují i přes 1100 slisovaných obřích hranolových balíků (za ideálních podmínek, kdy je velká výměra jednoho pozemku a dostatečně vydatné řádky slámy pro lisování). Obvykle se používají lisy s rozměrem komory 120 x 90 cm a lisují balíky o délce 220, nebo 240 cm.

Jeden z prvních

Na lisu Case IH LB434R, který provozuje společnost Martin Zbořil – Služby s. r. o., bylo (jako na jednom z prvních) vyzkoušeno nové, větší balení motouzu s označením 13kg Master Originál s návinem motouzu 1430 m na jedno balení. Výška balení činí 360 mm, šířka 310 mm, do zásobníku lisu se jich vejde 14 a vystačí na zavázání 920 balíků bez nutnosti doplňování. Tím dojde k časové úspoře, obvykle není potřeba v průběhu dne odstavit lis v důsledku doplňování došlého motouzu, a současně zajišťovat dovoz vázacího materiálu pole.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *