Česká generálka nového postřikovače

Na výstavě Země živitelka si odbyl předpremiéru nový postřikovač New Commander od firmy Hardi. V expozici zlínské akciové společnosti Unimarco si mohli návštěvníci prohlédnout hned dva nové stroje: New Commander 3200 s konvenčním provedením postřikových ramen a model 3200 v provedení Twin. Vlastní česká premiéra se uskuteční na jarním brněnském veletrhu Techagro, kdy dva menší postřikovače doplní model New Commander 6600.

„Nová generace návěsných postřikovačů Hardi nastavuje svou konstrukcí zcela nová měřítka v oblasti provozních výkonů, jednoduchosti ovládání a funkčnosti celého stroje,“ tvrdí Jiří Helinger, vedoucí obchodního úseku společnosti Unimarco. „Nový Commander není zmodernizovaný původní model, ale jde o zcela nový postřikovač zkonstruovaný pro nepřetržité použití v náročných podmínkách. Dovolím si tvrdit, že firma Hardi tak dala jasnou odpověď na otázku, kdo je lídrem na světovém trhu postřikovačů.“

Funkční design
Nový Commander představuje největší investici v historii společnosti Hardi, sestrojen byl na základě čtyřletého výzkumu a vývoje a předchozích zkušeností z celého světa. Výsledkem je postřikovač zcela nové koncepce s řadou nových patentových řešení včetně funkčního designu. Co si pod tímto pojmem můžeme představit? „Jedním z příkladů funkčního designu je logické rozmístění ovládacích prvků na levé straně postřikovače, kde jsou snadno přístupné všechny primární operace, jako ovládání jednotlivých funkcí ventily Smart, rychloplnicí zařízení FastFiller a přimíchávací zařízení přípravků ChemFiller,“ vysvětluje J. Helinger. „Přitom není nutné otevírat žádné boční kryty. Za funkčním designem se skrývají čtyři jednoduché výrazy, a to kapacita, snadnost použití, bezpečnost a přesnost.“
Postřikovače Commander 3200 a 4400 mají v nabídce postřiková ramena se záběrem od 18 do 36 m. Ramena Delta se záběrem 18 až 28 m jsou vhodná pro střední až velké farmy, ramena Force se záběrem 24 až 36 m byly vyvinuty pro farmy s velkými výměrami a náročnými polními podmínkami. Ramena Twin Force se záběrem 18 až 30 m nabízejí výhody systému řízené vzduchové asistence, tj. vyšší pojezdová rychlost při aplikaci, lepší průnik postřiků do porostu, aplikace i za povětrnostních podmínek, výrazné ekonomické úspory. Všechny modely ramen mají kyvadlový závěs s vestavěným anti-vychylovacím tlumením. Lze je nastavit tak, aby vyhovovala jak rovným, tak i svažitým pozemkům.

Převratná technická řešení
Týdeník Zemědělec zajímalo, jaké výhody přinášejí nová patentovaná řešení.
Díky systému SafeTrack je postřikovač velice stabilní i při velkých rychlostech a malém poloměru zatáčení. Vysokou dynamickou stabilitu zajišťuje kyvadlový závěs s rameny umístěný za nádrží pro 3200 nebo 4400 litrů. Stroj nezatáčí jen pomocí oje, ale především prostřednictvím řízené nápravy. Jde o velice jednoduchý princip, který si na začátku vývoje konstruktéři ověřili na dánské dětské stavebnici Lego.
Druhým patentovaným řešením je vysokokapacitní sací filtr EasyClean. Velká filtrační plocha snižuje četnost jeho čištění, obsluha ocení i zabudovaný ukazatel zanesení, stejně jako klapku pro zachycení větších nečistot. Automatické uzavření ventilu zabrání nebezpečí rozlití postřikové kapaliny při kontrole filtru.
Nové postřikovače jsou vybaveny vysokotlakým samočisticím filtrem CycloneFiltr, kdy unikátní cyklonový efekt snižuje požadavky na četnost jeho čištění. K filtru se zabudovaným ventilem pro vypláchnutí zachycených nečistot do nádrže je snadný přístup, nemusí se rozebírat a při jeho kontrole či údržbě nedochází k žádnému úniku kapaliny.
Patentované přimíchávací zařízení ChemFiller má v porovnání s jinými systémy třikrát větší kapacitu míchání prostřednictvím vířivých trysek a podtlaku. Tento systém umožňuje velmi intenzivní promíchávání i práškových či špatně rozpustných agrochemikálií, rychlé pnění nádrže postřikovače a výrazné zkrácení neproduktivního času.

Nezbytná elektronika
Uživatelé nových postřikovačů Commnader ocení i patentovaný systém LookAhead, který si pamatuje předchozí nastavení operačních situací. Zabezpečuje i vyšší přesnost aplikace po spuštění a při změně pojezdové rychlosti velmi rychle reguluje dávku. Noví majitelé si mohou vybrat ze dvou snadno ovladatelných palubních počítačů, ke kompaktnímu, barevně kódovanému ovládacímu panelu Spray box pak mohou připojit i další doplňkové výbavy.
Pro české zemědělce je potěšující také další informace. Podle Jiřího Helingera budou zákazníci mile překvapeni, když porovnají cenu stávajících postřikovačů Commander a nových modelů, které mohli shlédnout na výstavě Země živitelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *