České traktory v Americe

Traktory Zetor využívají zemědělci na celém světě. Od 80. let si drží silné postavení také v Severní Americe, kde se rozšiřují do stále více států. Zatím posledním z odškrtnutých polí na mapě je Texas.

Prvopočátky působení značky Zetor na severoamerickém kontinentu spadají do konce 60. let. Před uvedením traktorů do zahraničí se musela otestovat jejich kvalita na některém z renomovaných pracovišť. V tomto případě šlo o zkušebnu na americké University of Nebraska v Lincolnu.

Další stopu zanechaly české traktory v Severní Americe, konkrétně v Kanadě, ve druhé polovině 70. let a ve větším rozsahu na počátku 80. let. Společnost Motokov Canada Inc. v Torontu se stala výhradním dovozcem těchto traktorů s ročním prodejem kolem 500 kusů. Ve Spojených státech amerických má Zetor stabilní základnu od roku 1983. S prodejem zde začala společnost American Jawa Ptd. ve městě Plainview ve státě New York. Hned v prvním roce se zde prodalo tři tisíce traktorů a obchodní síť se rozšířila na 50 dealerů. Za téměř čtyřicetileté působení se zde prodalo více než 27 tisíc traktorů Zetor.

V současné době zastupuje Zetor v Severní Americe dceřiná společnost ZETOR NORTH AMERICA, Inc. Na tamějším trhu jsou k dispozici modelové řady Major, Proxima a Forterra o výkonech od 45 do 150 koní. Díky široké síti dealerů se traktory snáze dostávají přímo ke koncovým zákazníkům v jednotlivých zemích. Zákazníky v Severní Americe si traktory Zetor získaly zejména díky nízkým provozním nákladům, spolehlivosti, dlouhé živostnosti a jednoduchému ovládání. Využívají se tu zejména v chovatelství, mlékárenství a při údržbě silnic.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *