Cesta k informacím o půdní struktuře

Půda je důležitý výrobní prostředek pro zemědělce a cíl snah v oblasti precizního zemědělství. Existující pozemkové mapy poskytují základní vědomosti o půdách na pozemku. Nic však neříkají o půdní struktuře. Takové informace ale může poskytovat například radličkový kypřič v době, kdy je s ním půda na pozemku zpracovávána. Dokáže to kypřič Cenius – TX německé firmy Amazone.

Tento kypřič si umí zapamatovat data o konkrétní pracovní hloubce, příčném sklonu a podélném svahu v místech, kde pracuje. Tato data jsou pomocí telemetrie v reálném čase exportována – spolu s daty z traktoru, jako jsou informace o spotřebě paliva, prokluzu kol a tažné síle. Nový systém s označením Cenius – TX Zone Finder tak poskytuje uživateli informace o podmínkách, v nichž traktor spolu s kypřičem pracují. Kalkulací s využitím speciálních algoritmů je možné vhodně zpracovávat získané informace a vytvářet tak mapy pozemků, které mohou být následně ihned využívány pro další lokálně variabilní zpracování půdy anebo aplikaci hnojiv či výsev, anebo také exportovány za účelem analýzy. Jedná se o velmi jednoduchou a kontinuální cestu, založenou na šikovně pojatém využívání senzorů, umístěných mimo traktor.

Nový systém Cenius – TX Zone Finder firmy Amazone byl v soutěži Sima Innovations Award 2021 oceněn stříbrnou medailí v kategorii č. 4 Díly, servis a onboard elektronika.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2021.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *