Co přináší čtvrtá průmyslová revoluce zemědělství?

Vhodnou cestou, jak informovat zákazníky o tom, co je v určitém oboru nového, je uspořádat seminář v zimním období. Stejně postupovala i společnost Leading Farmers a. s., která své příznivce pozvala do moderních prostorů Rodinného pivovaru Zichovec. Tématem semináře byly nejenom novinky v oblasti navigačních systémů Trimble či produktů firmy Yara, které tato společnost na našem trhu zastupuje; přední odborníci informovali také o dění v oblasti informačních technologií.

Zajímavé informace přinesla již úvodní přednáška doc. Ing. Milana Kroulíka z Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Elektronika proniká do moderní zemědělské techniky stále více a dovoluje nejen usnadnění ovládání strojů, ale také zvýšení efektivity jejich nasazení.

Vhodným počinem v tomto směru je zavedení systému ISOBUS, tedy systému pro výměnu dat podle jednotné směrnice ISO 117983. Tím, že se propojí závěsný stroj s traktorem prostřednictvím kabelu a normované zásuvky, má řidič traktoru možnost ovládat a kontrolovat přípojný stroj z kabiny. Řada ISOBUS terminálů také dovoluje využívat GPS navigaci, organizovat řízení flotil strojů a samozřejmě exportovat data pro další zpracování. V současnosti se také začíná uplatňovat systém TIM, kdy závěsný stroj vysílá povely na traktor tak, aby práce mohla probíhat efektivněji.

Výměna informací také může fungovat bezdrátově, například s využitím sítí Wi-Fi nebo Bluetooth. Uplatňují se bezdrátové senzory, například při kontrole vlhkosti půdy, a pro fungování složitějších procesů datová úložiště (cloudy).*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *