Čtvrt století samojízdných strojů

V pondělí 20. květen 1996 představila společnost KRONE svůj prototyp samojízdného vysoce výkonného žacího stroje BiG M. Obrovský pracovní záběr 9,1 m v samojízdném provedení byl velmi silným impulsem k emotivním diskuzím, zajímavým rozhovorům a úvahám. Samojízdný žací mačkač se ale překvapivě velmi rychle prosadil i v praktickém každodenním nasazení. Uživatelé byli od první chvíle nadšeni jednak jeho výkonem a jednak přepravní rychlostí 40 km/h, oficiálně schválenou pro provoz na pozemní komunikaci, která umožňovala rychlý přesun z jednoho pozemku na druhý.

Jedinečná výkonnost samojízdného žacího stroje Krone byla vyzkoušena a zdokumentována v roce 1999 při 24hodinové vytrvalostní zkoušce. Poslední skeptiky přesvědčilo 315,1 hektaru posečených travních porostů a rekordní hodinový výkon 15,2 hektaru.

V roce 2001 představilo KRONE modifikovaný model BiG M II, který přinesl nejen větší pracovní záběr 9,7 m, ale i novou koncepci pohonu, při němž se otáčky motoru řídí podle aktuální rychlosti. Na Agritechnicu 2009 přišla společnost KRONE poprvé s modelem BiG M 400. Zvláštními parametry této řady byl motor o výkonu 400 k s nízko otáčkovým konceptem i nové žací nosníky HeavyDuty vybavené jištěním disků pro případ nárazu do cizích těles SafeCut. S modelem BiG M 420 představilo KRONE v roce 2011 čtvrtou generaci těchto strojů. Pracovní záběr 9,7 m zůstal stejný, ale stroj získal nový vzhled, motor MAN a v porovnání s předchozími modely ještě pohodlnější ovládání. V roce 2017 spatřila světlo světa pátá generace BiG M 450. Hlavními novinkami byl plynulý pohon pojezdu, nová koncepce žacích nosníků včetně možnosti hydraulického ovládání odlehčení všech třech žacích jednotek z kabiny, nebo motor Liebherr o výkonu 449 k s enormně dlouhým intervalem údržby 1000 provozních hodin.

Celý článek naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *