Vložil
Štítky:

Čtvrtstoletí úspěšné spolupráce

VIN AGRO s. r. o. patří mezi největší zákazníky společnosti PEKASS a. s. Výčet strojů, které firma zakoupila, je téměř nekonečný. Od polního drtiče Berti přes Horsch Terrano 5FX, postřikovač Hardi, několik traktorů John Deere, návěs Molčík až po svahový mulčovač Berti TA 200. Není se co divit, vždyť spolupráce s firmou PEKASS začala před čtvrt stoletím. „Já u toho tehdy nebyl, ve Vin Agru jsem teprve dvacet let,“ říká s nadsázkou mechanizátor Pavel Pešat.

Vaše firma spolupracuje se společností PEKASS přes dvacet let. Jak tato spolupráce začala?

Pokud vím od kolegů, spolupráce začala, když jsme od Pekassu koupili první traktor. Potom přišel pluh Överum a rozmetadlo na minerální hnojiva.

 

Přeskočme tedy dvě desítky let. Co jste od Pekassu nakoupili jako poslední?

Rozmetadlo Tebbe HS 180 na chlévskou mrvu a pak ještě další Bogballe M2W na minerální hnojiva.

 

Vedle řady traktorů, mulčovače a dalších zařízení máte ve svém strojním parku rovněž sklopný polní drtič Berti, model TSB/P 600, kterým se drtí posklizňové zbytky. Jak jste s ním spokojeni?

Aktuálně pojede již čtvrtou sezónu a spokojeni jsme velice. Původně jsme si mysleli, že s ním budeme sekat pouze pole s řepkou. Nakonec drtíme veškerá strniště po obilninách a řepce. Dohromady to představuje 90 % výměry. Zbytky se rozemelou s půdou, a tím se předchází rozšíření polních škůdců, jako jsou třeba myši, zavíječ kukuřičný a další.

 

Čtyři roky provozu takového stroje je poměrně dlouhá doba. Řešili jste nějaké problémy technického rázu?

Ta mašina je prakticky bezporuchová. Samozřejmě občas potřebuje určitý servis, stejně jako každý druhý stroj. Ale tím pádem lze předejít nějakým závažným poruchám.

 

Jak jste spokojeni se servisními službami dodavatele?

Jsou na vysoce profesionální úrovni. Když je potřeba, dokáží reagovat velice rychle a sehnat potřebné náhradní díly ke všem strojům, které od nich máme. Opravy, které zvládneme sami, řešíme tak, že si pro potřebné díly dojedeme do centrálního skladu. Na ty složitější, například u traktorů, přijedou jejich technici a stroj opraví u nás na dvoře. Pokud je závada takového rázu, že to nelze, dovezeme stroj do servisu v Praze-Uhříněvsi.

 

V případě závažných poruch, a tím i delších oprav nabízí PEKASS zapůjčení příslušného náhradního stroje. Využíváte i této služby?

Ještě jsme neměli tu čest tuto nabídku využít, protože stroje šlapou, žádné větší závady jsme naštěstí zatím neměli. Ale poměrně často využíváme zapůjčení stroje před uvažovaným zakoupením. Takto jsme například testovali svahový mulčovač ­Berti TA 200, teď máme domluvené Terrano od Horsche a loni jsme zkoušeli Cruiser rovněž od firmy Horsch. Pokud stroje splňují naše představy a fungují dobře v našich podmínkách, rozhodneme se a koupíme je.

 

VIN AGRO se nachází na okraji Prahy. V jakých podmínkách hospodaříte, jaká je tu půda?

Věnujeme se pouze rostlinné výrobě – řepka, pšenice, ječmen, cukrová řepa a sója. Pokud jde o podmínky, to se těžko hodnotí, jelikož každý rok je jiný. Ale řekl bych, že srážkově jsme tu v normálu a hospodaříme na středně těžkých půdách.

 

Podle toho tedy nakupujete třeba pluhy?

V roce 2008 jsme přešli na bezorebnou technologii zpracování půdy, takže už moc neoráme. Pluh sice stojí na dvoře, ale používáme ho jen pro menší soukromé zemědělce.

 

V portfoliu nabídky vašich služeb figuruje také kompostárna. Co si od ní slibujete?

Kompostárna Ctěnice Praha-východ byla v únoru roku 2019 zkolaudována. Od března roku 2019 jsme začali na naší kompostárně zpracovávat biologicky rozložitelný odpad z městské zeleně, od firem a občanů. Přijímaný bioodpad je kompostován v pásových hromadách, pravidelně překopáván a vlhčen. Finální kompost je následně vrácen na pole, která každoročně obhospodařujeme. Vše za pomoci rozmetadel od Pekassu.*

RNDr. Petr Kolář, redaktor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *