Novým směrem v konstrukci lučních bran a secích strojů

Kdo si myslel, že v oblasti lučních bran již nelze přijít s výraznou inovací, toho překvapila firma APV. V roce 2017 na veletrhu Agritechnica představil tento rakouský výrobce novinku s názvem Variostriegel VS. Hned v následujícím roce byl stroj VS 1200 M1 s pracovním záběrem dvanáct metrů nasazený do intenzivního testování, a to i v České republice, kde zvládl zpracovat plochu padesát hektarů za osm hodin. Firma APV ale nabízí i provedení v záběrech 6, 7,5 a 9 m.

Na první pohled je na tomto stroji nápadné nově vyřešené uložení prutů. Pod tmavými plastovými kryty se skrývá trojice různě dimenzovaných vinutých pružin. Smyslem inovace je udržování přítlaku na shodné úrovni za všech situací, i když se pruty musí z nějakých důvodů vychýlit nahoru. Díky tomu pak stroj dobře kopíruje i v nerovném terénu, který je u travních porostů běžný, si v celém pracovním záběru zachovává shodnou účinnost.

Variostriegel VS je také maximálně šetrný vůči rostlinám kultivovaného porostu. Díky těmto přednostem může být používaný i ke kultivaci v porostech brambor: tlak prutů na stěny hrůbků, na koruně hrůbku i v brázdě je shodný. Do výšky porostu 15 až 20 cm nedochází při kultivaci k poškozování rostlin brambor.

Úroveň přítlaku má obsluha možnost vždy centrálně nastavovat, a to u strojů všech záběrů – od lehkého až po agresivní. Vzhledem k širokým možnostem využití lučních bran v praxi a odlišnosti podmínek je to smysluplné řešení.

Firma APV dodává ke svým secím strojům a rozmetadlům také ovládací terminály. Ten nejjednodušší terminál je nyní v nové podobě – typ 1.2 je nástupcem starší verze 3.2.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2019.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *