Damme – Mekka pěstitelů okopanin

Jednou za dva roky, kdy se nekoná veletrh Agritechnica, pořádá společnost Grimme dny otevřených dveří pod názvem Grimme Technica. Koncem roku se do německého Damme vydávají tisíce pěstitelů brambor, cukrovky a zeleniny z celého světa, aby si prohlédly výrobní závody a seznámily se s novinkami. S třeboňskou společností U + M Servis, která uvedenou techniku zastupuje na českém trhu, se na začátku prosince vypravili do Damme její obchodní partneři i naši pěstitelé. A nechyběla ani redakce týdeníku Zemědělec.

Společnost Grimme proslulá výrobou kvalitní techniky pro pěstitele okopanin dodává svoje produkty do více než 120 zemí na celém světě. Prvním důležitým milníkem v historii firmy byl rok 1936, kdy opustil brány továrny první sklízeč brambor. Šlo o takzvaného čerta s bočním košem, s nímž udělala Grimme díru do světa. V roce 1966 se stala Grimme se svým jednořádkovým sklízečem Europa Standard vůdčí firmou na německém trhu. V roce 2003 převzala firma Grimme amerického výrobce bramborářské techniky Spudnik a založila servisní a obchodní centrum ve Francii. Zároveň uvedla na trh první sklízeč cukrovky Maxtron 620. V roce 2011 byly postaven druhý výrobní závod v nedalekém Rieste, kde se montují samojízdné sklízeče brambor i cukrovky a také závod Ricon na výrobu prosévacích a dopravních pásů. Rok na to převzala firma Grimme společnost Kleine a o rok později dánskou firmu Asa-Lift v Dánsku, která vyrábí stroje na pěstování a sklizeň zeleniny.

V současnosti zastřešuje všechny výrobní závody (Grimme, Internorm, Spudnik, Asa-Lift a Ricon) společnost Grimme Group. V roce 2017 dosáhla obratu 445 mil. eur, což je nejlepší výsledek v historii, přitom ještě v roce 2010 to bylo jen 248 milionů eur. Grimme Group předpokládá, že v loňském roce bude obrat ještě větší než rok před tím. Zatímco v roce 1998 pracovalo ve firmě Grimme 450 zaměstnanců, v současnosti zaměstnává na celém světě 2455 pracovníků a vyrábí přes 155 různých typů strojů.

Celý článek naleznete v prvním čísle týdeníku Zemědělec v roce 2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *