Den Farmetu v ZD Sloupnice

Pro polní den si společnost Farmet nemohla zvolit lepší počasí. Jemné podzimní sluneční paprsky tančily na modrých strojích a slunce z posledních sil zahřívalo návštěvníky předváděcí akce. A ačkoliv většina zemědělců by si možná přála spíše déšť, pro představení secích a půdu zpracujících strojů bylo slunečné počasí to nejlepší.

Polní den Farmet se uskutečnil na pozemcích jednoho z prodejců, Zemědělského družstva Sloupnice. Celkem bylo představeno sedm souprav traktorů se stroji na zpracování půdy a agregace se secím strojem Falcon. Celou předváděcí akci komentoval Ing. Vladimír Pavliš, vedoucí obchodního oddělení ZD Sloupnice.

Prvním strojem, který před diváky zabořil své radličky do půdy, byl hloubkový kypřič Digger 3 v pracovním záběru 2,9 m a v agregaci s traktorem Case Magnum 340 s polopásovým podvozkem.

Dalším představeným strojem byl předseťový kompaktor Kompaktomat, jehož jediným přejezdem je možné provést předseťovou přípravu. Na poli se předvedl v agregaci s traktorem Quadtrac 600 a ve své největší verzi Kompaktomat K 1570.

Následovala ukázka dlátového kypřiče Triolent TX 300 N, který předvedl, jak umí provést celoplošnou podmítku. A vedl si velmi dobře. Půdu zamíchal s posklizňovými zbytky a zpracoval ji v celém půdním profilu.

Po této přípravě vjel na pole modulární secí stroj Falcon SW. Jde o zjednodušenou a odlehčenou verzi známého secího stroje Falcon. Falcon SW je schopen výsevu všech běžných plodin v různých technologiích zakládání porostů.

Pak už upoutal pozornost diváků další stroj. Tím byl talířový podmítač Softer, který je vhodný zejména pro mělkou podmítku do hloubky od 3,5 do 12 cm a nabízí intenzivní zamíchání půdy s rostlinnými zbytky.

Také následující stroj se řadí mezi talířové podmítače. Diskomat disponuje talíři o průměru 620 mm a dokáže zpracovat půdu do hloubky 5–18 cm. Hodí se na pozemky, kde zůstalo hodně posklizňových zbytků a dokáže intenzivně připravit i seťové lůžko s optimálním zpětným utužením.

Po Diskomatu se na scéně objevil opět secí stroj z rodiny Falcon, tentokrát ve verzi Falcon 6.

Poslední dva stroje jsou zároveň novinkami sortimentu. Jako první z dvojice se představil dlátový kypřič Terrix 450.  Všestranný stroj má čtyři řady radlic a zvládá jak mělké podmítání, tak hluboké kypření do hloubky 35 cm.  Druhou novinkou je kombinovaný kypřič Triton, který díky různým pracovním orgánům kombinuje výhody práce talířových i radličkových kypřičů.*

Podrobněji v časopise Mechanizace zemědělství a týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *