Den techniky patřil nejen traktorům

Předvádění pícninářských strojů francouzské firmy KUHN, včetně přehlídky zástupců několika řad traktorů a strojů značky New Holland, pořádala začátkem května pro odbornou veřejnost firma akciová společnost Agrotec v Hustopečích u Brna na pozemcích ZVOS Hustopeče.

Akciová společnost ZVOS Hustopeče vznikla v roce 1995. V současnosti se zabývá převážně zemědělskou činností, kterou provozuje na více než 2300 ha vlastní i pronajaté půdy. Rostlinná výroba je zaměřena na výrobu potravinářských pšenic, olejnin, produkci osiv a pěstování krmných plodin k pokrytí potřeby krmiv ve vlastní živočišné výrobě. Kromě polních plodin je významnou složkou rostlinné výroby i pěstování vinné révy a produkce ovoce. Tak představil podnik Ing. Radek Sedláček, vedoucí úseku rostlinné výroby ZVOS Hustopeče, po zahájení přehlídky, kde si vzal slovo Ing. Jaroslav Musil, ředitel zemědělské divize Agrotec. Po tomto krátkém vstupu následoval tolik očekávaný hlavní program. Společnost Agrotec, a. s., výhradní dovozce techniky KUHN a New Holland připravila pro všechny zájemce reprezentativní průřez svou nabídkou v oblasti pícninářských strojů a traktorů.
Silný trpaslík
Nejmenším zástupcem v předváděné řadě traktorů byl TCE 50. „Šířka 1225 mm předurčuje tento kompaktní traktor pro práci ve specializovaných řadových kulturách, jako jsou sady, vinice nebo školky. Traktor je vybaven vodou chlazeným, čtyřválcovým vznětovým motorem o objemu 2189 cm3 a výkonu 49 k (36,1 kW). Malý však neznamená slabý, jak dokazuje údaj o tom, že maximální průtok oleje v hydraulice je 28 litrů za minutu do vnějších a dalších 11 litrů do přídavných okruhů a řízení. Proto lze s tímto traktorem používat i zařízení s velkým hydraulickým příkonem,“ řekl Ing. Tomáš Kopa, vedoucí prodeje traktorů New Holland, který poskytl technický komentář ke všem předváděným traktorům. Traktor mohli návštěvníci shlédnout s neseným žacím strojem GMD 55 Select. Šířka pracovního záběru tohoto stroje je dva metry a stroj je typický zesíleným profilem zadní části nosníku žacího ústrojí. Tím je pět rotačních eliptických disků poháněných ozubenými koly se šikmým ozubením, které je pro řadu Select charakteristické a odlišuje ji od stovkové řady, která má ozubení přímé.
Novinky na trhu
V rámci akce byly předvedeny i některé novinky na českém trhu, jako například zástupce řady New Holland TN. Řada TN byla prezentována na loňských výstavách Agritechnica a EIMA, kde dostala ocenění Nejlepší specializovaný traktor pro rok 2004. V Hustopečích se předvedl TN 75 DA s tříválcovým přeplňovaným motorem se jmenovitým výkonem 76 k (55,5 kW). Traktor je vybaven plně synchronizovanou převodovkou s mechanickým reverzem. Pohon přední nápravy je zapínán elektrohydraulicky v automatickém režimu. Standardem jsou čtyři vnější okruhy hydrauliky s elektronickým ovládáním a výkonným čerpadlem s průtokem 64 l/min. Traktor byl předveden se shrnovačem GA 7822.
Podle vedoucího prodejního oddělení Ing. Radka Horáka, který ke strojům Kuhn podával informace po celou dobu přehlídky, je tento tažený shrnovač konstruován i pro traktory o nižším výkonu a je charakteristický vysokou manévrovatelností. „Stroj s postranním ukládáním může odkládat píci na jeden, popřípadě dva oddělené řádky. Pracovní záběr stroje je nastavitelný od 4,20 do 7,30 m v jednořádkovém a až 7,80 m v dvouřádkovém nastavení. Dvanáctiramenné rotory jsou poháněny převodovkami Masterdrive. Nahrnovací clonu lze hydraulicky nastavit a složit do transportní polohy přímo z kabiny traktoru,“ řekl Horák.
Traktor pracoval s žacím mačkačem
Další novinkou, která byla na dni techniky k vidění, byl i zástupce nové řady TS-A, která nahrazuje traktory TS. Předvedený traktor TS 135 A má šestiválcový motor se jmenovitým výkonem 136 k (100 kW). Motor tohoto modelu má vysokotlaké vstřikování paliva Common Rail, které těsně před hlavní dávkou vstříkne do spalovací komory malé množství paliva, takzvanou pilotní dávku. To má podle výrobce lepší vliv na klidnější chod motoru. Pohon přední nápravy je ovládán vícelamelovou spojkou a vícelamelová je i uzávěrka v zadní nápravě. Model TS135A převzal některé koncepční prvky, například zadní nápravu nebo hydrauliku s průtokem 113 litrů oleje za minutu, od velkých traktorů řady TM.
Při předvádění traktor pracoval se vzadu neseným žacím mačkačem FC 313 a čelně neseným FC 313 F. Tyto žací mačkače s pracovním záběrem 3,11 m mají žací ústrojí sestávající se z osmi dvounožových rotačních disků. Jsou také vybaveny hydropneumatickým odpružením Lift Control a prstovým kondicionérem, jehož pracovní ústrojí tvoří plastové prsty ve tvaru V s protilehlým hřebenem.
Přehlídku strojů Kuhn doplnila ještě praktická ukázka tažených žacích strojů obracečů nebo mulčovače. Z výrobního programu New Holland byla kromě traktorů k vidění i práce svinovacího lisu BR 740. Na závěr celé akce byl při práci s balíky představen teleskopický manipulátor Fiat Kobelco T13.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *