Deset vavřínů novému postřikovači

Nová řada tažených postřikovačů Hardi Commander obdržela na letošním veletrhu Techagro cenu Grand Prix. Od svého představení na jaře roku 2005 je to již desátá cena udělená novému Commanderu na zemědělských výstavách za technické, technologické a inovační přínosy. Snad ještě cennější je pozitivní hodnocení prvních uživatelů, kteří u tohoto nového postřikovače oceňují především funkční design.

„Hospodaření v zemědělství se neustále mění a vyvíjí, farmáři denně stojí před otázkou, jak zvýšit výkony a kapacitu, přitom snížit pracovní náklady. Abychom pomohli plnit jejich očekávání, vyvinula firma Hardi novou generaci návěsných postřikovačů Commander,“ řekl týdeníku Zemědělec Jiří Helinger, vedoucí obchodního úseku společnosti Unimarco, která je výhradním dovozcem postřikovačů Hardi do České republiky. „Nová generace postřikovačů svou konstrukcí nastavuje unikátní měřítka v oblasti provozních výkonů, jednoduchosti ovládání a funkčnosti provedení celého stroje. Jedním z příkladů funkčního designu je logické rozmístění ovládacích prvků na levé straně postřikovače, kde jsou snadno přístupné všechny základní operace, jako ovládání jednotlivých funkcí ventily Smart, rychloplnicí zařízení FastFiller a přimíchavací zařízení chemikálií ChemFiller. Přitom není nutné otevírat žádné boční kryty. Nový Commander je špičkové zařízení zkonstruované pro nepřetržité použití u náročných uživatelů.“
Podle J. Helingera udělala firma Hardi velký skok kupředu a ukázala, v čem spočívá síla specialisty. Při vývoji Commanderu bylo uplatněno šest nových patentových řešení. Produkt sám představuje čtyři roky intenzivního úsilí a největší investice do vývoje produktů v historii firmy Hardi. Před uvedením na trh byly provedeny několikaleté intenzivní designerské práce a testování, takže není divu, že dnes je o nový postřikovač Commander mezi zemědělci velký zájem, a to i vzhledem k zajímavé ceně.

Úplně nová konstrukce
Základem koncepce vývoje produktů firmy Hardi je funkční design, který charakterizuje výrobky s vysokou kapacitou a spolehlivostí, uživatelsky příjemné a bezpečné, přitom velmi přesné při postřicích a ohleduplné k životnímu prostředí. Konstrukce a design podvozku, nádrže a kapalinového systému jsou naprosto novým projektem společnosti Hardi, která se na začátku projektu zaměřila na čtyři hlavní oblasti: kapacitu postřikovače, snadné ovládání, přesnost a bezpečnost.
Všechny konstrukční části jsou integrovány do celkového designu postřikovače rozděleného na pracovní a postřikovou zónu. V pracovní zóně bylo prioritou snadné ovládání a bezpečnost. Všechny ovladače, plnění vody, chemikálií a bezpečnostní schránka jsou umístěny v dosahu operátora. Příkladem funkčního designu jsou ergonomicky správně umístěné ventily Smart, kterými se snadno a přehledně kontroluje nastavení všech funkcí postřikovače. Hadice a propojení jsou ukryty pod skříňkami a panely, takže uživatel vidí jen to nejdůležitější. Hlavní polyetylenová nádrž byla konstruována a tvarována tak, aby se snížily nadměrné vnitřní pohyby postřikové kapaliny a zabezpečila se nekompromisní bezpečnost a komfort obsluhy. Skloněné boky a hluboká výpust společně s novým spodním sacím systémem zaručují, že nádrž může být úplně vyprázdněna i ve svažitých terénech.

Trapézový systém řízení
Patentovaný systém řízení Safe Track je konstruován tak, že řízení a sledování stopy zadních kol umožňuje speciální trapézový řídící systém namísto různých způsobů natáčení oje běžných u konvenčních systémů sledování stopy.
Systém řízení SafeTrack snižuje poloměr otáčení až na šest metrů, přitom zlepšuje možnosti manévrování při menším poškození plodin. Počítačový systém nepřetržitě monitoruje stabilitu stroje během řízení a pokud je to nutné, může zasáhnout. V porovnání s tradičními konstrukcemi řízených ojí je postřikovač velmi stabilní i při vysokých pojezdových rychlostech a malých poloměrech otáčení.Trapézový systém řízení vytváří také větší prostor pro nádrž s větší kapacitou a rovněž prostor pro flexibilnější nastavení rozchodu kol od 1,5 do 2,25 metru. Tento systém řízení má navíc výhodu ve větší a lépe konstruované operační zóně v přední části postřikovače. Nová modelová řada Commander může mít hydraulicky stavitelné odpružení, které přispívá k optimálnímu sladění pohybu ramen, komfortu a stability při pojezdu.

Nová tlaková regulace
Firma Hardi vyvinula úplně nový tlakový regulační ventil s velmi vysokou kapacitou, extrémně rychlou odezvou a velmi krátkými regulačními časy. Systému tlakové regulace LookAhead si pamatuje předchozí nastavení různých operačních situací a velmi rychle reguluje dávky při změně pojezdové rychlosti. K výhodám patří i vyšší přesnost nastavení po spuštění, zejména pak po naplnění nádrže.
„Systém tlakové regulace LookAhead přináší některé unikátní výhody, které zajišťují ještě preciznější aplikace chemických přípravků k ochraně rostlin při různých pojezdových podmínkách,“ tvrdí Jiří Helinger. „Elektronika má vestavěnou funkci paměti, kde se ukládají různé pracovní formáty. Systém tak může být velmi rychle nastaven na správnou aplikační dávku po obratu v souvratích, v klínech či po novém naplnění nádrže. Obsluha postřikovače například uvidí, že tlaková regulace vyhledává správná nastavení aplikačních dávek pří otáčení na souvratích a okamžitě znovu nastavuje požadovanou aplikační dávku před novým najetím do ošetřovaného porostu.“

Vysokokapacitní sací filtr
Sací filtr a trysky vyžadují u tradičních postřikovačů častou údržbu. U nového sacího filtru EasyClean byla kapacita filtrace zvýšena o více než sto procent. Toto zařízení má navíc řadu různých uživatelsky přátelských předností zvyšujících bezpečnost, např. snadné, pohodlné a bezpečné otevírání jednou rukou. Těleso filtru je při otevírání připevněno k jeho víku, což velmi usnadňuje údržbu v polních podmínkách. Při otevírání filtru uzavře automaticky ventil ve spodní části propojení se spodním sáním z hlavní nádrže, které snižuje množství reziduí v kapalinovém systému a usnadňuje plnění čerpadla. Nový sací filtr tak zmenšuje nebezpečí kontaminace chemikáliemi jak pro obsluhu, tak i životní prostředí.
Při vyjmutí filtru se nečistoty automaticky zachytí výklopnými klapkami v jeho spodní části, takže nemohou spadnout dolů do tělesa filtru. V případě potřeby lze těleso filtru 100% propláchnout prostřednictvím ventilu ve spodní části. Pro velmi bezpečné a výhodné monitorování stavu funkce filtru je podtlakový manometr umístěný v zorném poli operátora v traktoru.

Tlakový samočisticí filtr
Tlakový filtr CycloneFilter je novým vývojovým nástupcem samočisticího filtru Hardi, má však větší rozměry a vyšší filtrační kapacitu. Kapalina ve filtru rotuje a požadavky na jeho údržbu jsou minimální díky jeho samočisticí funkci. Přístup do tělesa filtru je snadný, nevznikají žádné ztráty při kontrole jeho stavu. Filtr má tři polohy nastavení: normální činnost – zavřeno (pro čištění) – „turbo“ funkce, která zvyšuje průtok kapaliny filtrem a tím jej proplachuje a čistí.

Přimíchávací zařízení chemikálií
Požadavky na bezpečnost a kapacitu míchání v souvislosti s chemikáliemi pro ochranu a výživu rostlin se stále zvyšují. Nový ChemFiller je integrovanou částí nového postřikovače Commander, jeho kapacita je třikrát rychlejší než jakýkoliv jiný stávající systém. ChemFiller je umístěn na levé straně postřikovače v požadované pracovní výšce. Velké kapacity plnění se dosahuje využitím kombinace vysokého vakua a vysokotlakých trysek Vortex umístěných uvnitř nádoby. V rotujícím proudu kapaliny se rychle rozpustí a promíchají práškové chemikálie, které se nasávají do hlavní nádrže pomocí ejektoru. Po otevření ChemFilleru lze jeho víko použít jako pracovní plochu pro chemikálie, což zvyšuje bezpečnost při jejich manipulaci.

Široká nabídka postřikových ramen
Nový Commander má v nabídce postřiková ramena se záběrem od 18 do 36 m. Všechny modely ramen mají samovyrovnávací kyvadlový závěs s vestavěným antivychylovacím tlumením v horizontálním směru. Jsou plně nastavitelná tak, aby vyhovovala jak rovným, tak svažitým terénům. V nabídce jsou tři modely ramen: Delta (18 až 28 m), Force (24 až 36 m) a Twin Force s unikátní patentovanou řízenou vzduchovou asistencí (18 až 30 m). Všechny modely jsou prostorové 3-D konstrukce s výstředníkovými uzavíracími mechanismy vnějších sekcí a řadou tlumicích systémů v jejich střední části. To vše zabezpečuje jejich stabilitu, minimalizuje nežádoucí pohyby ramen a vytváří podmínky pro kvalitní aplikaci.
„Nový Commander dodáváme se dvěma alternativami palubních počítačů,“ říká závěrem Jiří Helinger. „HC 5500 je vyspělý počítač, který se například používá, je-li postřikovač vybaven systémem SaveTrack. Ekonomicky efektivní variantou je provedení HC 2500. Oba palubní počítače jsou modulární, uživatelsky komfortní, s logickými menu a funkcemi. Lze je rychle a snadně připojit k traktoru, ovládací panel Spray box je připraven i k využití s další doplňkovou výbavou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *