Deštivý, přesto vydařený den

Firma Arbo, spol. s r. o., je významným prodejcem zemědělské a komunální techniky v regionu západních a jihozápadních Čech i celé ČR. Záleží totiž na tom, jakou část prodejního sortimentu budeme posuzovat. Pokud jen tu, která je i v nabídce firmy Agrotec a. s. (tj. New Holland, Amazone, Kuhn, Pichon, Berthoud, ZDT, Land Pride) nebo půdozpracující stroje Lemken, OPaLL-AGRI či SMS Rokycany, platí první varianta. Pokud jde o senážní vozy, krmné vozy či univerzální rozmetadla Strautmann a reverzní ventilátory CleanFix, pak platí varianta druhá.

Společnost Arbo Klatovy uspořádala počátkem května na svém středisku v Janovicích nad Úhlavou již tradiční den otevřených dveří, na němž se jejich zákazníci mohli seznámit s novou i osvědčenou technikou. Přestože pořadatelům počasí příliš nepřálo, zájem návštěvníků byl značný. Do posledního místa zaplnili celou halu, která je běžně určená pro servisní práce. A aby se v ní nevěnovali jen občerstvování, probíhala po celé dopoledne i prezentace techniky, a to zejména novinek v sortimentu. Když se počasí umoudřilo a přestalo pršet, mohli si všichni v klidu prohlédnout i techniku, která byla venku na rozsáhlých plochách vystavena.

A jaké stroje byly vystaveny? Samozřejmě celá plejáda traktorů New Holland zahrnující velké množství modelových řad s různou úrovní výkonů motoru, převodovek a komfortu ovládání. Nechyběly novinky z oblasti sklizňové techniky New Holland, mezi nimiž můžeme uvést třeba svinovací lis New Holland Roll Belt 150, který dovoluje formování balíků o průměru 0,9 až 1,5 m a oproti svému předchůdci má o 20 % vyšší kapacitu a o 5 % intenzivnější slisování hmoty. Představeny byly i nové sklízecí mlátičky New Holland. Jednak zástupce z nejmenší modelové řady TC s inovacemi, které postihly zejména kabinu a žací adaptéry, jež mohou být v provedení VariFeed, tedy s plynule posuvným dnem. Vystavena byla i sklízecí mlátička New Holland z nové modelové řady CX, která je u nás hojně prodávaná. Nové kombajny CX nesou přívlastek Elevation a jsou vybaveny unikátním systémem OptiSpeed, který reguluje rychlost pohybu kláves vytřásadla podle toho, zda mlátička jede z kopce či proti němu.

Z představené techniky Kuhn můžeme zmínit například trojkombinaci diskových žacích strojů s kondicionéry FC 883 a FC 313 F zavěšenou na traktoru New Holland s bezstupňovou převodovkou AutoCommand. Tato plynulá převodovka dovoluje citlivou změnu pojezdové rychlosti, a tím využití celého výkonového potenciálu traktoru. Při pracích s vývodovým hřídelem je mimo to v činnosti navýšení výkonu, takže i menší traktor zvládne velký záběr žacích strojů.

Při popisu vystavených strojů musíme zmínit též německou značku Strautmann, která představuje špičku v technologii krmných a míchacích vozů, senážních vozů a rozmetadel. Jeden z KMV byl představen i v Janovicích nad Úhlavou. Jednalo se o samojízdné provedení s vybírací frézou a dvěma vertikální i šneky v míchací vaně s čistým objemem 17 m3, vzduchovým odpružením náprav a pohonem kol v režimu 4 x 4.

Pozornosti návštěvníků se těšil též velkokapacitní návěs Strautmann Giga-Trailer 5401, který stál pod sklízecí řezačkou. A ne náhodou. Primárně je určený k odvozu řezanky siláže či senáže, čemuž odpovídá i úctyhodný ložný objem 52 m3 a celková hmotnost 34 tun. Tento návěs byl součástí výměnného podvozku, u kterého druhou alternativu nástavby tvoří univerzální rozmetadlo statkových hnojiv s označením PS 3401, které bylo v Janovicích také k vidění.

Na výstavní ploše se předvedl i nový samojízdný postřikovač Amazone Pantera 4502 s hlavní nádrží o objemu 4500 litrů. Stejně jako původní Pantera, tak i tento postřikovač je technicky vyspělým strojem, který díky své konstrukci umožňuje rychlou a precizní aplikaci postřiku.

A tak bychom ve výčtu vystavené techniky mohli pokračovat dále.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *