Do stáje s kloubovým nakladačem

Nakladače mají v zemědělství své neoddiskutovatelné místo. Zejména v živočišné výrobě je mnoho oblastí, kde se bez jejich práce neobejdeme. Jednou ze značek, která se výrobou malých nakladačů zabývá je německá firma Schäffer. Nakladače Schäffer jsme měli možnost vidět při jejich předvádění přímo v zemědělském provozu.

Firma Multos s.r.o., která je dovozcem strojů Schäffer do ČR uspořádala spolu s prodejcem firmou Agrozet České Budějovice prezentaci těchto malých nakladačů v nově rekonstruované stáji na farmě Chlumec, patřící ZOD Olešník.
Nakladače pro stáj
V mnohých podnicích vyhrnují chlévskou mrvu pomocí malých kolových nakladačů se smykovým zatáčením, které však byly vyvinuty nikoliv pro oblast zemědělství, nýbrž pro stavebnictví. Jak nám řekl pan Martin Roh, jednatel společnosti Multos, kloubové nakladače Schäffer jsou svým konstrukčním řešením určeny pro obsluhu zemědělských stájí. Příznivá spotřeba, menší hmotnost, vysoký stupeň manévrovatelnosti a průchodnosti, snadná obsluha, nízká hlučnost, to jsou hlavní výhody těchto nakladačů. Samozřejmě má firma ve výrobním programu širokou nabídku nakladačů a teleskopických nakladačů a tak je možné stroje využívat i pro oblasti stavebních prací, tvorbu krajiny, údržbu zahrad a komunální sféru. Jejich velkou výhodou je stavebnicové řešení, což v praxi znamená, že se veškeré stroje montují na zakázku podle konkrétních podmínek v daném provozu. Například šířku stroje je možné volit od 800 mm. V nabídce firmy je také nepřeberné množství pracovního nářadí.
Výrobní program
Oblast kloubových nakladačů zastupují tři základní výrobní řady. První nejmenší je řada 200, která čítá čtyři modely s výkonem motoru od 10 kW do 16,5 kW. Nejslabší model 214 disponuje dvouválcovým japonským motorem Kubota, ostatní modely 217, 221 a 222 mají tříválcové vodou chlazené motory stejné značky. Model 222 měli účastníci možnost vidět na předvádění v Chlumci. Tento disponuje hyrostatickým pohonem všech kol s axiálně přestavitelnou pístovou pumpou. Rozměry nakladače bez nářadí jsou šířka 930 mm, délka 2725 mm, poloměr otáčení 550 mm. Svým výkonem a rozměry je určen pro menší stáje.
Další je řada 300, která má rovněž čtyři modely. Modely 326, 332, 336 také pohání tříválcové motory Kubota, nejsilnější model 338 má motor čtyřválcový. Výkonově se pohybují v rozmezí 19 až 28 kW. Na nově zrekonstruovanou farmu v Chlumci si družstvo zakoupilo model 336, který využívá výkonu 26,5 kW. Motor má velmi tichý chod a hodnoty výfukových zplodin odpovídají evropským normám. Pohon všech kol nakladače je rovněž hydrostatický, s možností volby rychlosti do 15 km.h-1 vpřed i vzad. Hydraulika dodává do soustavy 145 l.min-1. Zdvihová síla nakladače je 11 kN, pracovní hmotnost 1990 kg, poloměr otáčení se standardními pneumatikami je 1100 mm. Používají jej nejen pro vyhrnování mrvy ze stáje, ale i na zastýlání a v omezené míře i pro manipulaci materiálu na hnojišti.
Třetí výrobní řadu tvoří nejsilněší modely 442 a 548 se čtyřválcovým motorem, u prvního modelu s výkonem 31 kW, u druhého 35 kW a model 860, který je vybaven pětiválcovým motorem o výkonu 44 kW. Tyto větší modely se již více uplatní při práci s těžším materiálem, při údržbě krajiny atd.
Přídavným závažím nebo napuštěním kol můžeme dále upravovat těžiště nakladačů.
Telskopické kloubové nakladače
Teleskopické nakladače Schäffer 550 T a 870 T/TD pracují na principu vzpěrného nakladače vybaveného kloubovými ložisky. Ta jsou charakteristická vysokými zátěžovými vlastnostmi a dlouhou životností. Tyto stroje kombinují přednosti kolového a terénního nakladače. Nakladače mají dvoudílnou teleskopickou ruku s paralelním hydraulickým vedením. Stabilita stroje je podpořena postavením kol, nízkým těžištěm a kyvadlovou osou. Pohon všech čtyř kol je hydrostatický, přestavitelný motor s axiálním pístem působí na rozdělovací skříň převodovky zadní osy ve dvou spínacích stupních. Řazení se může uskutečňovat plně pod zátěží. Přední a zadní osa je vybavena samouzaviratelným diferenciálem. Nakladač je samozřejmě doplněn o ergonomické prvky, které umožňují obsluze plně a pohodlně využít možnosti nakladače.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *