Důležitý krok správným směrem

„Od stolu z Prahy nám nemusí nikdo diktovat, jak máme v zemědělství používat pesticidy. Na venkově žijeme a hospodaříme a je v našem vlastním zájmu nezatěžovat nadbytečným používáním chemických látek životní a přírodní prostředí,“ říká Josef Dobeš, místopředseda Zemědělského družstva Šemíkovice na Třebíčsku, které si v minulém roce pořídilo nový postřikovač Horsch Leeb 4 AX.

„Nový postřikovač Horsch zaručuje přesnou aplikaci s minimálním úletem, která navíc vede k menší spotřebě pesticidů, a tím i k nižším nákladům a lepší ekonomice hospodaření,“ zdůrazňuje místopředseda družstva.

Při pěstování tržních plodin je velice důležitá ochrana porostů, kterou měl v družstvu dlouhá léta v popisu práce postřikovač Rauch. Šlo o technicky zastaralý typ bez elektroniky, s rameny vysoko nad porostem, čemuž odpovídal i značný úlet postřikové jíchy. Malý záběr ramen 18 m už nesplňoval požadavky na výkonnost, obzvlášť když bylo často třeba, s ohledem na počasí, ošetřit porosty během několika hodin.

„Proto jsme začali uvažovat o novém postřikovači a v loňském roce jsme si pořídili Horsch Leeb 4 AX v záběru 24 metrů s nádrží o objemu 3800 litrů, do níž se pohodlně vejde dalších 200 litrů,“ vysvětluje místopředseda Josef Dobeš. „A proč jsme zvolili značku Horsch? Jednak už máme některé stroje této značky a přesvědčili jsme se, že jsou velice kvalitní. Ať už jde o kypřič Terrano FX či secí stroj Pronto DC. Kromě technické vyspělosti nového postřikovače sehrálo velkou roli i to, že v nedalekých Hrotovicích má středisko společnost Lukrom, která techniku Horsch prodává a také u ní zajišťuje rychlý a kvalitní servis, což je pro nás velice důležité. Její pracovníci nám vždycky dokážou vytrhnout trn z paty, pomohou nám stroje uvést do provozu a třeba poradit jen po telefonu. Nehledě na včasnou dodávku náhradních dílů. Nikoliv na posledním místě byla i zajímavá cena.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 21.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *