Důmyslná konstrukce talířového podmítače

Krátké talířové brány LEMKEN Rubin 9 celosvětově proslavily firmu LEMKEN. Nástupce má označení Rubin 10 a je opět vynikajícím strojem pro celoplošné podmítky či zpracování porostů meziplodin.

Na intenzitě v mísení půdy a organické hmoty u Rubinu 9 mají svoji zásluhu také dvě sekce nárazového zavlačovače. Rovněž i u nového Rubinu 10 lze tento osvědčený konstrukční prvek nalézt: za první sekcí talířů se nachází sekce prutů nárazového zavlačovače, jenž podporuje drobení půdy a rozděluje ornici spolu s organickou hmotou ve směru jízdy. První řadou talířů zdvižená půda je vržena zpět na povrch pozemku, odkud ji následně zvedají talíře druhé řady. Proud hmoty od talířů druhé řady znovu rozděluje nárazový a nivelační zavlačovač.

Tento druhý zavlačovač je u Rubinu 10 nový, a jeho úkolem je zajistit rovnoměrné podélné rozdělení proudu hmoty a urovnání povrchu pozemku. V jeho konstrukci se inženýři LEMKENu inspirovali u větších talířových bran Rubin 12, kde se nivelační zavlačovač výborně osvědčuje.

Jedná se opět o jeden z vydařených prvků konstrukce půdozpracujících strojů firmy LEMKEN, který vzešel z mnoha hodin testů prototypů v polních podmínkách. Také osvědčený způsob nastavování pomocí kliky je převzatý ze strojů Rubin 12. Nově lze u obou zavlačovačů nastavovat jejich výšku pohodlně a citlivě vestoje otáčením kliky po stranách. Změnou polohy zavlačovačů lze ovlivnit řadu faktorů, především to, jak dlouho bude půda s organickou hmotou ve stroji prodlévat, a intenzitu vzájemného promísení.

Nový Rubin 10 existuje ve třech variantách: nesená verze, nesená verze s přídavným opěrným kolem a velké polonesené provedení. Efekt přídavného kola spočívá ve snížení zatížení zadního tříbodového závěsu traktoru v průběhu otáčení soupravy a při přejezdech.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *