Další dvě haly v průmyslové zóně

Vzhledem k rychlému růstu produkce Grimme a omezenému prostoru v areálu hlavního závodu v Damme uprostřed zástavby bylo před časem rozhodnuto o výstavbě nových výrobních hal v průmyslové zóně Rieste vzdálené asi deset kilometrů od mateřského závodu. Během krátké doby zde vyrostly dvě haly, každá o ploše 10 000 m2, kam se přesunula výroba dopravních pásů a montáž samojízdných strojů. V původním závodě se tak uvolnily kapacity pro montáž jiné techniky. Grimme má v průmyslové zóně k dispozici 24 ha, takže v budoucnu by mohla přejít celá produkce mimo město Damme.

Obě haly si mohli prohlédnout i čeští návštěvníci. V té první se nachází firma Ricon, která se zabývá produkcí prosévacích a dopravních pásů. V závodě vyrábějí běžně asi 3500 různých druhů pásů, a to i pro ostatní výrobce zemědělských strojů. Každý rok jich vyprodukují neuvěřitelných 17 tisíc. I když je jejich výroba poměrně náročná na lidskou práci, i sem proniká mílovými kroky automatizace. V současnosti zde pracuje už mnoho elektronicky řízených strojů, takže se zvýšila produkce pásů, které jsou dnes dostupnější a cenově výhodnější.

Druhá hala slouží jako montážní závod na výrobu samojízdných sklízečů brambor a cukrové řepy, ročně opustí brány výrobního závodu na 200 „samochodů“, z nichž největší podíl zaujímají šestiřádkové sklízeče řepy. V době naší návštěvy se v hale montovalo asi 20 tříosých sklízečů Rexor 630 pro ruský trh, velká poptávka je po nich i v Německu, Francii, Dánsku, Polsku či ve Skandinávii. Naopak dvou- či čtyřřádkové sklízeče brambor nacházejí uplatnění především v Nizozemsku a v Belgii, boom zažívají především čtyřřadé modely.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *