FIMA show v Zaragoze

Zaragoza je krásné Španělské město, které má krásné a moderní výstaviště, kde každý rok probíhá specializovaný zemědělský veletrh s názvem FIMA. Přesněji řečeno, jeden rok a to ten letošní je specializovaný na zemědělskou techniku a rostlinnou výrobu, v sudém roce je výstava věnovaná živočišné výrobě. Na začátku dubna je tak Zaragoza místem největší zemědělské výstavy ve Španělsku a podle pořadatelů pak třetí největší výstavou v Evropě.

Výstavní areál v pravém slova smysl vznikl v Zaragoze na začátku 60. let. V 70. letech došlo k výraznému zvětšení hlavně venkovní výstavní plochy a výstava se stala vskutku mezinárodní. Rok 1986 byl pro výstavu FIMA významným mezníkem, protože na zelené louce vznikl zcela nový areál a výstaviště dostalo současný moderní a přitom příjemný vzhled, dostatečný výstavní prostor v krytých halách, prostor funkční a komfortní, prostě se všemi atributy moderního výstaviště. Za vše hovoří výsledky, neboť výstavní plocha FIMA 2001 činila 52 tisíc m2, což je dvojnásobek výstavní plochy na začátku 90. let. Na výstavě se prezentovalo 1257 firem, z nichž 559 je Španělských a 698 zahraničních. Výstaviště je ovšem schopno přivítat vystavovatele na celkové ploše 85000 m2 kryté a 45000 m2 venkovní plochy.
Českou republiku přímo nezastupoval v Zaragoze nikdo, zprostředkovaně pak dovozce traktorů Zetor a strojů Agrostroje Pelhřimov, firma s názvem Candido Miranda. Oproti výrobcům z jiných zemí, tedy oproti výrobcům jiných značek, byla tedy naše účast malá. Španělsko je velká země a velký trh a dávno neplatí, že je to země ovoce, zeleniny či oliv. Všechny světové značky traktorů a sklízecích mlátiček jako jsou John Deere, New Holland, Case, Massey Ferguson, Reanult, Same, Detz-Fahr prezentovaly na velkých plochách veškerou nabídku včetně těch nejsilnějších strojů, byť akcent na menší a specializované stroje byl patrný, přičemž velkou prezentaci realizovaly značky Belarus nebo Ursus. Tradice venkova a venkovských rodinných hospodářství je ve Španělsku silná, jednoduchá statistika o počtu zemědělských farem a průměrné velikosti farmy může být zavádějící. Tam kde se nepěstuje ovoce, zelenina, olivy nebo víno, nejsou výjimkou farmy mající 500 hektarů obilovin.

Martin Sedláček, Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *