Flexibilní i pevná žací lišta

V rámci krátkého předvádění proběhla v ČR koncem léta prezentace nového žacího adaptéru John Deere 700FD. A to při sklizni sóji. Sója je totiž typická plodina, při níž je výhodné použití adaptéru s flexibilní žací lištou, jíž je model 700FD vybaven. Sklízecí mlátičku John Deere S785 s adaptérem 730FD o záběru 9,15 m jsme mohli zastihnout nedaleko Kostelce nad Labem na pozemcích firmy JaJ Chroust s. r. o.

Nový žací adaptér 700FD je vybaven flexibilní žací lištou, která dovoluje vertikální vychýlení v rozsahu až 19 cm a disponuje též pásovými dopravníky namísto průběžného vkládacího šneku. Proto má označení FD, kdy F znamená Flexi a D vychází ze slova Draper, což je název pro shazovací dopravníky.

Ty jsou hydrostaticky poháněné a rychlost jejich posuvu lze individuálně nastavovat přímo z kabiny. To je účelné zejména tehdy, pokud není v záběru celá lišta a jeden z dopravníků posunuje větší množství posečeného materiálu než druhý. Pro sklizeň řepky může být adaptér vybaven horními shazovacími šneky, které zabraňují přepadávání materiálu. Standardní výbavou je ve dvou polohách výškově stavitelný vkládací buben.

Žací lišta může pracovat ve dvou režimech. Pro sklizeň obilnin a řepky se využívá pevný režim, kdy kosa nekopíruje terén a s využitím klasických hmatačů je udržována obvyklá výška strniště. Naopak při sklizni luskovin a polehlých porostů je výhodný flexi režim, kdy kosa kopíruje povrch pozemku a je nadlehčována pomocí hydraulických válců. Velkou výhodu je možnost rychlého přepnutí mezi režimy, což je účelné například při sklizni obilnin, pokud se najede do polehlého porostu.

Spojení adaptéru FD se sklízecí mlátičkou John Deere S700 je výhodné, protože tento kombajn je vybaven naklápěním „obrazovky“ šikmého dopravníku a tato funkce nemusí být realizována na adaptéru, který tak disponuje nižší hmotností. Dobře je řešeno též ovládání adaptéru, které je u sklízecích mlátiček John Deere S700 prováděno pomocí programovatelných tlačítek na multifunkční páce.

Ve flexi režimu žací lišty může být udržováno velmi nízké strniště, výrobce uvádí jen 3,8 cm. S tím je však spojeno riziko nabírání kamenů. Ty, které jsou větší, lišta překoná díky svému průhybu, pokud nějaký menší nabere, zůstane obvykle ležet na prstech lišty a neposune se k pásovému dopravníku. A to je pro spolehlivý provoz důležité.

Žací adaptér FlexiDraper byl letos otestován v rámci ČR na 180 ha sóji u šestice zákazníků. Příští rok bude pokračovat jeho prezentace a to formou tour po ČR, při níž bude ukazovat své kvality při sklizni různých plodin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *