Flexibilní technologie zpracování půdy

Kypřič Duro strip-till dovoluje provádět pásové zpracování půdy, ale i agregaci secího stroje a pak souběžně i setí různých plodin. Anebo i souběžné ukládání hnojiva pod osivo, hnojivo si traktor veze s sebou v čelně neseném zásobníku značky Monosem. Pro čelně nesený zásobník je zapotřebí kromě předního tříbodového závěsu ještě jeden vnější hydraulický okruh vpředu traktoru, a ideální je také devítikolíková zásuvka ISOBUS. Ovládání celé sestavy probíhá pomocí ISOBUS, k čemuž je možné dodat ovládací terminál Müller Elektronik od firmy Monosem, anebo je možné využít i ISOBUS terminál traktoru. Navigační systém pracuje s RTK korekčním signálem.

Technologie firmy Duro je založena na použití jednoho traktoru, minimalizuje tedy počet přejezdů po poli, ale je zároveň velmi flexibilní – nabízí mnoho možností využití. Specifickým příkladem je doplnění čelního zásobníku o ramena z hliníku, která na půdu vysévají meziplodinu.

Díky této flexibilitě je možné technologii pásového zpracování půdy firmy Duro přizpůsobit odlišným podmínkám jednotlivých pozemků v podniku. Těžké půdy vyžadují již podzimní kypření, které lze spojit se základním hnojením např. hnojivem NPK. Na lehkých půdách stačí kypření až na jaře v odstupu deseti dnů před setím.

Zemědělci, kteří uvedenou technologii v ČR využívají, oceňují velkou úsporu hnojiva, které je ukládáno cíleně do půdního profilu, dále i času a pracovních sil. A hlavním přínosem je bezpečná ochrana porostů před erozí od prvního dne jejich založení.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *