Gulliver je tady v novém kabátě

Krmné vozy s lopatkovým systémem míchání Sgariboldi Gulliver byly dosud vyráběny ve třech modelových řadách nesoucích označení 5000, 7000 a 8000. Nyní k nim dorostla řada třetí. Má název 6000 a pode údajů výrobce v sobě spojuje přednosti modelových řad 5000 a 6000. Z řady 5000 přebírá přiměřeně kompaktní rozměry a dobré manévrovací schopnosti, z řady 7000 pak zejména výkonnost a účinnost v řezání a nakládání.

Nová řada krmných vozů Gulliver je vyráběna s kapacitou míchací vany 11, 14 a 18 m3 a má oproti původním modelovým provedením velké množství změn. Na první pohled je patrné jiné umístění motoru, který se z místa vpravo vedle kabiny posunul za kabinu a doprostřed, což je příznivé pro těžiště stroje a stabilitu. Místo motoru John Deere je nově používán čtyřválec Volvo Penta se zdvihovým objemem 5,1 l a výkonem 175 k. Aktuálně platný emisní limit (Tier 4f/Stage IV) je splněn s využitím systému SCR.
Jelikož na voze je vše poháněno hydrostatickou cestou je na motor napojeno několik hydrogenerátorů. Všechny jsou v pístovém provedení s regulací dodávky oleje, což přispívá k ekonomice provozu. Jediný hydrogenerátor v zubovém provedení má na starosti pohon ventilátoru chladičů. Běžnou výbavou je například mechanické odpružení obou náprav, na přání je možné odpružení kapalinové a na přání je i řízení, nebo pohon zadní nápravy.
I s řezačkou slámy
Stejně jako u vozů dříve vyráběných řad, lze za vybírací frézu doplnit řezačku slámy či jiných stébelnatých materiálů. V míchací vaně totiž díky technologii lopatkového promíchávání ke krácení krmiva nedochází. Míchací vana může být vyvložkovaná nerezovým plechem, který má při použití v krmném voze vyšší životnost než hardox. Je to tím, že sice není tak odolný vůči oděru, ale zase je odolnější vůči korozi a to je důležitější faktor. Míchací vana je zakrytovaná, což je důležité zejména při použití řezačky slámy, který vytváří vysoký ventilační efekt a zakrytím vany se omezí prašnost při nakládání krmiva.
Novinkou je jiné umístění hydropohonu míchacího mechanismu. Ten je nyní vzadu a je k němu dobrý přístup. Vylepšeno bylo i uložení ramene nesoucího vybírací frézu.
Více informací v Mechanizaci zemědělství 10/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *