Historie oslovila návštěvníky a připomněla pokrok

Příjemným kontrastem k nejmodernější zemědělské technice, přítomné v hojné míře na akci Naše pole, byly historické sklízecí mlátičky. Firmou, která je vystavovala i předváděla, byla jihočeská společnost Daňhel Agro a.s. Podle slov Ing. Vlastimila Daňhela k tomu bylo hned několik důvodů.

Jednak mohla především mladá generace lidí poznat obrovský pokrok ve vývoji, kterým zemědělská technika prošla od padesátých a šedesátých let minulého století až do současnosti. Výkonnost, kvalita práce i komfort řidičů jsou v současnosti na úplně jiné úrovni a ve své době byla práce v zemědělství mnohem tvrdší než dnes.

Stroje poukazovaly také na situaci, v níž se mechanizování sklizně zrnin nacházelo ve svých začátcích. K vidění byly sklízecí mlátičky domácího původu, a to jak sériově vyráběný stroj ŽM-330, tak i prototyp stroje SM-500, na jehož základě byla později postavena mlátička Fortschritt E-516. V závodě v Agrostroji Pelhřimov byl odzkoušen v roce 1971. Záběr žacího ústrojí dosahoval pěti metrů, výkon motoru Tatra celých 180 k a separační ústrojí využívalo šestidílná vytřásadla. Mlátička mohla pojíždět rychlostí do 20 km/h.

V Československu byly ve velké míře nasazeny mlátičky SK-4 sovětské výroby. Od roku 1963 bylo dovezeno asi 12 000 strojů. Šířka záběru žacího ústrojí činila 3,2, resp. 4,1 m, výkon čtyřválcového motoru 75 k, rozsah pojezdových rychlostí 1–18 km/h a pro separaci zrna sloužilo čtyřdílné vytřásadlo.

Firma Daňhel Agrose zabývá prodejem a servisem techniky John Deere. Proto prezentovala také dva typy starších sklízecích mlátiček této značky. Typ MD 18 S pochází z továrny ve Zweibrückenu a je výsledkem spolupráce výrobců John Deere a Lanz. Záběr žacího ústrojí činil 1,82 m a separační ústrojí využívalo pětidílné vytřásadlo. Výkon motoru Mercedes-Benz dosahoval 34 k.

Model John Deere Lanz MD 150 S představoval svým záběrem žacího ústrojí 1,75 m a celkovými rozměry vhodný stroj pro malé farmy v západní Evropě. Protože těchto podniků byla v západních zemích většina, došlo k masovému rozšíření mlátiček. Stroj byl osazen čtyřválcovým zážehovým motorem Volkswagen o výkonu 29 k a mechanickým pohonem pojezdu se dvěma rychlostmi vpřed a stejným počtem vzad.

Na stánku firmy pak byly k vidění historické traktory John Deere, konkrétně model A. Traktory a další techniku John Deere v nové podobě pak vystavovala společnost AGROMETALL s. r. o., do jejíž působnosti region Chrudimska spadá*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *