Hustě slisovaná sláma

MF2370 UHD je nejvýkonnějším velkým lisem na hranolové balíky, který byl kdy postaven v proslulé továrně v Hesstonu. Oproti svým předchůdcům tvoří balíky s ještě větší hustotou. Jejich hmotnost je v porovnání s balíky z lisu MF 2270 XD o 20 % větší. Začněme ale od začátku. Celý proces začíná sběrem materiálu. To má na starosti inovované sběrací ústrojí OptiFlow. Tvoří ho sběrač s 80 zahnutými dvouprsty, které posbírají i kratší materiál a spolu s dalšími komponentami sběracího ústrojí ho plynule dopravují do stroje. Sběrací ústrojí má oproti starším lisům o 20 % větší kapacitu.

Následuje předlisovací komora. Do ní je materiál dopravován vidlicovým podavačem, který pracuje o 14 % rychleji než u starších modelů a dobře připravuje materiál pro lisovací komoru. Pak už následuje srdce celého lisu neboli lisovací komora. Než se ale pustíme do jejího popisu je nutno přiblížit systém, který hýbe pístem. Výkon je přenesen nově vyvinutou převodovkou Ultra na setrvační, který má větší kapacitu a otáčí se rychlostí 1500 ot/min, což je opět o 50 % rychlejší než u starších lisů MF. To už jsme ale v lisovací komoře OptiForm Ultra, kde robustní píst lisuje materiál rychlostí 50 zdvihů za minutu a tlakem 750 kN. Lisovací komora je dlouhá 4 m, což je o 20 % víc než u běžného lisu MF řady XD.  To napomáhá precizně tvarovat balíky a udržet konstantní slisovanost. Šířka balíků činí 90 mm, výška 120 mm a délka je nastavitelná přímo z kabiny traktoru od 1000 do 2740 mm.

Ačkoliv jsou všechny komponenty na lisu MF 2370 UHD pevné a silné, celý stroj váží 13,4 t. Na půdu našlapuje zlehka, protože je ve standardu vybaven dvěma řiditelnými nápravami a pneumatikami s šířkou 620 mm.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *