Hybridní kypřič otevírá nové možnosti

Jak v klasické, tak především v bezorebné technologii hospodaření má velký význam podmítka. Její včasné provedení po sklizni předplodiny omezí neproduktivní ztráty půdní vláhy a mělkým zaklopením semen výdrolu a semen plevelných rostlin je podpoří ke vzcházení. V oblasti ultra-mělkého zpracování půdy po sklizni představila firma LEMKEN zcela nový stroj s označením Koralin.

Jedná se o tzv. hybridní kypřič, který pod svým rámem spojuje ty nejlepší efekty talířových bran a radličkového kypřiče. O počáteční otevření půdy se starají dvě řady zešikmených talířů, které dokáží vniknout i do suché půdy. Přitom jsou v tomto – na opotřebení nejnáročnějším úkolu – podstatně odolnější a mají delší životnost než radličky. Jako přídavný efekt dochází zároveň ke zkracování posklizňových zbytků. Zpracování půdy sekcí talířů také zlepšuje strukturu ornice pro následnou přípravu půdy před setím. Za talíři je pak uložené pole radliček, které mohou zpracovávat půdu snadněji a bez ucpávání.

Na tuhých slupicích jsou uchycené šípové radličky se šířkou 35 centimetrů. Speciálně navržené je rozložení radliček ve třech řadách tak, že se vzájemně překrývají vždy o 2,5 cm. Proti přetížení jsou radličky jištěny pomocí vinuté pružiny. Pružina zajišťuje stabilitu radliček v záběru, které tak mohou spolehlivě provádět celoplošné podříznutí profilu.

V pracovní hloubce, kterou lze nastavovat v intervalu od dvou do nejvýše deseti centimetrů, radličky horizontálně odřezávají kořenový systém plevelných rostlin anebo meziplodin. Díky tomu se Koralin stává vhodným strojem pro opakované mělké zpracování půdy, prováděné tak, že další přejezd probíhá vždy s větší hloubkou záběru.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *