Hydropohon u tažených rozmetadel má své výhody

Agrodružstvo Morkovice na jižní Moravě patří ke spokojeným uživatelům taženého rozmetadla Amazone ZG-TS 8001 Hydro. Nové rozmetadlo bylo pořízeno v březnu 2019 a nedlouho poté přišel na podnik i nový traktor Fendt 826 Vario v provedení Profi Plus.

Traktor je vybaven nejvýkonnějším axiálním hydrogenerátorem o maximálním průtoku 205 l/min, takže dokáže zásobovat velké rozmetadlo dostatečným objemem oleje pro všechny funkce i při nízkých otáčkách motoru – dokonce i při volnoběžných. Při aplikaci se otáčky motoru pohybují na úrovni 1200-1300 ot/min i při velkých rychlostech, velké dávce hnojiva a velkém pracovním záběru. Tomu také odpovídá nízká spotřeba paliva.

Rozmetadlo pro své hladké fungování vyžaduje alespoň 130 l hydraulického oleje za minutu, ale při souběhu některých činností i více. A díky hydropohonu odpadá nutnost opakovaného připojování kloubového hřídele k traktoru při každé agregaci rozmetadla.

Od traktoru vyžaduje velké rozmetadlo Amazone ZG-TS 01 dva dvojčinné vnější hydraulické okruhy (ovládání krycí plachty a opěrné nohy) a okruh Load Sensing. Kromě toho je zapotřebí ještě zapojit kabel do devítikolíkové zástrčky ISOBUS. Za to se však získá možnost nastavení rozmetadla na Varioterminálu traktoru a ovládání prostřednictvím Profi joysticku traktoru Fendt. K funkčním tlačítkům joysticku si řidič přiřadí jednotlivé funkce a díky prostornému uspořádání joysticku je pak jejich aktivace snadná. Pomocí tlačítek je možné i například aktivovat hraniční rozmetání na jedné anebo na obou stranách.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *