Inovace v oblasti traktorů

V loňském roce přišel výrobce Claas s novým konceptem ovládání svých kolových traktorů, takže v současnosti má celkem tři stupně výbavy. Varianta CIS+ má barevný terminál CIS v A-sloupku, shodnou loketní opěrku s ovladačem Drivestick pro funkce převodovky Hexashift nebo plynulé Cmatic. Na pravé postranní konzole již ale nejsou páky pro ovládání vnějších okruhů, které se ovládají elektronicky pomocí spínačů v loketní opěrce.

Vnější okruhy hydrauliky také mohou být zařazeny do sekvencí souvraťové automatiky traktoru. A nejkomfortnější ovládání má u traktorů Claas označení Cebis. Je na první pohled nápadné dotykovým terminálem Cebis nové generace s úhlopříčkou dvanácti palců, s níž se ovládají funkce převodovky Cmatic, anebo i Hexashift. Integruje také funkční tlačítka, k nimž si obsluha může přiřadit libovolné funkce, a poté je aktivovat dotyky prstů.

Firma Claas stále pokračuje v inovacích u svých traktorů. Stroje řady Arion 600 jsou vybavovány novou přední odpruženou nápravou Proactiv. V důsledku změny konstrukce má náprava výrazně zjednodušenou údržbu, snese vyšší zatížení a lépe absorbuje vibrace a nárazy od kol. Pokud bude traktor nasazován do práce s čelním nakladačem, pro tuto nápravu nebude zvýšené zatěžování problém, ale je třeba také zvolit pneumatiky s odpovídající nosností. U modelové řady Arion 500 končí možnosti volby mezi plynulou a mechanickou převodovkou – ještě traktor s výkonem 125 k si lze objednat s plynulou převodovkou Cmatic.

Traktory řady Arion 400 jsou vyráběné pouze s mechanickou převodovkou a ve dvou stupních výbavy – CIS a CIS+.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *