Intuitivní ovládání v kompaktních traktorech

Firma Claas nabízí ve svých samojízdných strojích tradičně vysoký komfort pro obsluhu. Platí to i o traktorech Arion 500 a 600. V nejlepší úrovni výbavy Cebis jsou vybavené loketní opěrkou pro pravou ruku, v níž jsou integrované všechny důležité ovládací prvky. Loketní opěrku lze přizpůsobit jak výškově, tak i podélně. Některé další funkce se ovládají otočnými ovladači a tlačítky, které jsou umístěné přímo na B sloupku. Jedná se například o nastavení zadního tříbodového závěsu či zobrazení jeho polohy. Společně sdružené jsou tam potenciometry pro ovládání elektronické regulace zadního tříbodového závěsu.

Multifunkční ovládací páka Cmotion je obsluhami strojů Claas velmi oblíbený kombinovaný ovladač. U traktorů Arion 500 a 600 nabízí komfortnější a efektivnější využití důležitých funkcí. Ruku lze pohodlně položit na páku a jen třemi prsty intuitivně ovládat velký počet funkcí. Pákou Cmotion se ovládá také převodovka Hexashift. Stupně, řazené v převodovce při zatížení, se řadí jen lehkým posuvem páky od sebe či k sobě. Delším posunem páky se pak dá ovládat řazení skupin rychlostí, přičemž lze stupně, řazené při zatížení, také přeskakovat. Této možnosti se vhodně využije například během akceleraci při nasazení traktoru v dopravě. Pokud je traktor vybavený bezstupňovou převodovkou Cmatic, pak páka Cmotion díky svému ergonomickému tvarování dovoluje velmi precizní nastavování požadované pojezdové rychlosti.

Ale na páce Cmotion lze ovládat i řadu dalších funkcí traktoru, zcela bez nutnosti přehmatávání: změnu směru jízdy, zadní tříbodový závěs, aktivovat GPS navigaci či souvraťový management CSM a využívat funkční tlačítka.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *