Jak se loni prodávala technika?

Odpověď na tuto otázku zní, velmi podobně jako v roce 2015, protože v roce 2016 byl prodejích mírný pokles. Tedy pokud se budeme věnovat samojízdným strojům typu traktorů sklízecích mlátiček a řezaček. U traktorů dosáhly loni celkové prodeje 2232 klusů, u sklízecích mlátiček 161 kusů a u samojízdných řezaček 30 kusů.

A jak si vedly jednotlivé značky? Také velmi podobně jako v minulých letech. U traktorů je leaderem domácího trhu Zetor, za ním mu zdatně sekunduje John Deere a pak traktory z koncernu CNH. Ovšem jen pokud je posuzujeme samostatně. Kdybychom však tyto koncernové stroje (Case IH, Steyr a New Holland) sečetli tak by jejich tržní podíl byl jednoznačně nejvyšší.

Dále následují traktory značek Kubota, Massey Ferguson, Fendt a Deutz-Fashr, těch všech se podařilo prodat více jak 100 kusů. Těsně pod stovkou jsou v prodejích traktory Claas a více jak padesátku jich má Claas, Same + Lamborghini a Landini.

V případě podílu jednotlivých značek v prodejích sklízecích mlátiček je to stejné jako v minulých letech. Největší podíl má Claas a jen těsně za ním je New Holland. Mezi významného prodejce můžeme zařadit ještě značku John Deere.

U sklízecích řezaček jako obvykle drtivě vyhrála značka Claas, na druhém místě byla značka Krone, která nedávno rozšířila svůj prodejní sortiment a tím dává zákazníkům větší možnost výběru.

Loňský rok v tedy v prodejích zemědělské techniky nepřinesl žádnou významnou změnu. To nakonec globálně vzato není špatně, i když v tom se mnou prodejci jistě nebudou souhlasit, neb cílem každého z nich je prodeje navyšovat.

Tab. 1 – Prodeje traktorů na trhu v ČR, zdroj SDZT

ZETOR 421
JOHN DEERE 382
NEW HOLLAND 297
CASE IH 222
KUBOTA 143
FENDT 115
MASSEY FERGUSON 114
DEUTZ-FAHR 106
CLAAS 94
VALTRA 68
SAME – LAMBORGHINI 54
LANDINI 51
KIOTI 41
STEYR 39
TYM 35
MCCORMICK 20
JCB 20
GOLDONI 7
LINDNER 3

Tab. 2 – Prodeje sklízecích mlátiček v ČR, zdroj SDZT

CLAAS 51
JOHN DEERE 35
NEW HOLLAND 46
CASE IH 5
MASSEY FERGUSON 11
SAMPO 7
FENDT 2
DEUTZ-FAHR 3
GOMSELMAŠ 1

 

Tab. 3 – Prodeje samojízdných řezaček v ČR, zdroj SDZT

CLAAS 12
JOHN DEERE 6
NEW HOLLAND 4
KRONE 8

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *