Jako dříví v lese

„Rosteš jako dříví v lese.“ Takové přirovnání jsem nejednou od své maminky slyšela. Jen dodnes nevím, co přesně mělo znamenat, když „růst“ dříví v lese má svá přesná pravidla. Každopádně na reportáži na Slovensku jsem si vyzkoušela, jak je dřevo z lesa dopravováno.

Práce v lese byla, je a bude těžká. Ulehčit ji však mohou speciální stroje. Jedním takovým je PM Trac od německého výrobce lesních strojů Pfanzelt Maschinenbau. Jde o traktor, který sice na první pohled připomíná traktor Steyr, ale hned na ten druhý, zejména prohlédneme-li si jeho opancéřovaný podvozek, vybaví se nám spíše tank.

PM Trac v lese
Robert Korec si traktor PM Trac koupil od společnost Topagri s. r. o., jenž zastupuje značku Pfanzelt Maschinenbau nejen v České republice, ale i na Slovensku a je se svým traktorem nadmíru spokojen. S prací v lese má mnoholeté zkušenosti, ale většinou pracoval s traktory značky Zetor. Letos se však rozhodl, že potřebuje stroj, který nejen že dokáže vytahovat dřevo z lesa pomocí navijáku, ale  zároveň dokáže narovnat klády na vyvážečku a vyvézt je z lesa, nebo pomoci s nakládáním dřeva do štěpkovače.
Také jeho PM Trac 2355 není v lese nováčkem. Když si ho Robert Korec koupil, už měl v lese odkrouceno 8000 Mh. Před prodejem však prošel kompletní prohlídkou a kromě výměny všech důležitých a snadno opotřebitelných dílů dostal i novou červenou barvu a kabina byla vybavena novou sedačkou Gramer. Tím ale výbava PM Tracu neskončila. Navíc byl totiž osazen hydraulickou rukou a vzadu dvoububnovým navijákem. A kdyby se snad někdy jeho majitel rozhodl pověsit práci v lese na hřebík a začít třeba se zemědělstvím, mohl mu nabídnout i zadní vývodový hřídel či přípravu na čelní nakladač. Prostě PM Trac byl sice vymóděn pro práci v lese, ale i jako klasický traktor by obstál.
Není tedy divu, že za tímto kouskem jsme se museli vypravit až za hranice naší republiky, na Slovensko. A kde jinde lesní „exemplář“ hledat než tam, kde je doma, v hlubokém lese.
Už samotná cesta do hlubin podtatranských hvozdů byla dobrodružstvím. To opravdové ale na nás teprve čekalo. Totiž místo, kde traktor pracoval a odkud musel s vyvážečkou svozit dřevo, bylo naším autem nepřístupné. A tak jsme vyskočili na vyvážečku a kochali se pohledem, který se naskytuje kládám vezoucím se z lesa.
Nakonec se před námi otevřela louka, na které ležely dobré tři stovky kubíků dřeva. Některé klády měly opravdu úctyhodné rozměry. Naštěstí tu byl i kolega s pilou, který měl už některé klády nařezané, a tak se stroj s hydraulickou rukou mohl dát do práce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *