Jakou zvolit techniku při sklizni pícnin?

Každý na svůj řádek a přesně podle harmonogramu vyjely sběrací vozy, řezačky a velkoobjemové návěsy, aby bezezbytku splnily svůj úkol – dobře sebrat, nařezat a odvézt píci z pole. Proč jezdily podle plánu? Protože se na ně dívala spousta diváků, kteří navštívili Den Zemědělce v Kasejovicích. I když to po ránu nevypadalo, začátkem akce se počasí umoudřilo a sluníčko na obloze vydrželo až dokonce. To si již účastníci mohli na úvodní otázku dobře odpovědět.

Na pomyslný start se jako první připravily sběrací vozy. Jako první se divákům představila souprava vozu Krone Titan 6/48 GL tažený systémovým nosičem JCB Fastrac 185-65. Sběrací vůz o objemu 48 m3 je vybaven oběžným kasačem a řezacím ústrojím s 35 noži a tandemovými nápravami. Po sesbírání svého řádku předvedly výkon opět sběrací vozy Krone, tentokrát však dva vozy Krone XXL R/GL. Oba vybaveny ložním prostorem o objemu 50 m3, rotorovým kasačem, řezáním s 50 noži a tandemovými nápravami. Rozdíl mezi těmito dvěma soupravami byl v pneumatikách a tažném prostředku. Jeden z nich měl namontované pneumatiky o rozměrech 500/55-20 a táhl ho traktor New Holland 8560. Druhý jezdil po kolech rozměrů 600/55-22,5, spřažen byl s traktorem New Holland 8670 a byl na něm nainstalován dávkovač na senážní konzervanty. Při vyprazdňování je možné použít rozdružovací válce, které však musí být na voze namontovány. Všechny vozy Krone, mají výškově seřiditelnou oj pomocí hydraulického válce.
Posledním sběracím vozem, který sebral svůj řádek, byl Schuitemaker Rapide 130 S tažený traktorem Case 7210. Tento sběrací vůz je opět vybaven řezacím ústrojím s maximálně 39 noži a tandemovými nápravami. Objem vozu činí 55 m3 a pomocí nástaveb ho lze zvětšit. Tento vůz lze vyprazdňovat klasicky nebo pomocí rozdružovacích válců. Po dokončení práce otevřely všechny vozy zadní čelo, aby se účastníci mohli přesvědčit, jak je píce pořezaná.
Jakmile se i poslední sběrací vůz zastavil, pozornost diváků se soustředila směrem k řezačkám, protože právě ty, spolu s velkoobjemovými vozy byly připraveny vyrazit a ukázat, co dovedou.
Nejprve vyjela první ze souprav, a to řezačka Claas Jaguar 850 s nainstalovaným sběracím adaptérem, motorem o výkonu 380 k. Adaptér byl vybaven dvěma přiháněcími válci pro snadnější sběr a vkládání píce. Podél ní vyrazil traktor Fendt, ke kterému byl připojen velkoobjemový návěs Annaburger HTS 141.12.Tento vůz je vybaven klasickým hydraulickým sklopným zařízením.
Ve chvíli, co se souprava zastavila, odstartovala svou ukázkovou jízdu souprava řezačky John Deere 6750, také se sběracím adaptérem. Řezačka je osazena šestiválcovým motorem o výkonu 395 k. Velkoobjemový návěs Fliegl Gigant, do kterého řezačka metala píci, byl tažen traktorem John Deere. Na rozdíl od předešlého návěsu má tento řešené vyprazdňování pomocí posuvného čela. Jak probíhá, to si diváci v Kasejovicích mohli také prohlédnout. Přední posuvné čelo však neslouží jen k vyprazdňování, ale traktorista jím může během jízdy natlačit píci do zadní části vozu a po přesunutí čela do výchozí pozice vznikne prostor pro další řezanku. Tím maximálně využije ložnou plochu návěsu. Každá ze souprav se přihlížejícím předvedla ještě jednou a pak už přišel čas pro představení dalších strojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *