Jediný stroj svého druhu mimo Francii

Francouzská firma Kuhn je tradičním výrobcem, který nabízí široké spektrum zemědělské techniky. Na domovském francouzském trhu dodává stroje i technologie zemědělcům, kteří jsou známí svými vysokými nároky. Platí to i o technice pro ochranu rostlin, v níž firma Kuhn vlastní řadu patentovaných technických řešení. Úspěšně se prosazuje i na trhu se samojízdnými postřikovači, kterých vyrobí 170 do roka. Na francouzském trhu, na který převážná většina produkce samojízdných postřikovačů také směřuje, má Kuhn podíl na úrovni 35 procent.

Nicméně vhodné podmínky pro realizaci samojízdných postřikovačů panují i v České republice. Ačkoli to nebyl snadný úkol, tak se společnosti KUHNCENTER CZ podařilo do naší země jeden takový stroj z Francie dovézt. Postřikovač s označením Kuhn Artec F 40 byl předveden u řady zákazníků a trochu exotické je, že se jednalo o jediný stroj svého druhu s působištěm mimo rodnou Francii.

Postřikovač je svou celkovou koncepcí specifický – má postřiková ramena umístěná před kabinou a podvozek i systém pojezdu vynikají robustností a vysokou průchodností. Také z  těchto důvodů měli o jeho předvedení zájem pracovníci společnosti Český chřest se sídlem v obci Hostín u Vojkovic. Tato firma působí od roku 2013 a věnuje se výhradně pěstování chřestu na výměře 150 ha. Chřest je vytrvalá kultura, ale zhruba 10 až 20 hektarů se každoročně nově osází.

Jedním z dodavatelů techniky na dvůr zemědělského podniku je společnost FOMEX Team spol. s r. o. ze Sojovic ve středních Čechách, která i v oblasti požadavků na výkonnou techniku pro ochranu rostlin vyšla vstříc. Ve spolupráci se společností KUHNCENTER CZ se podařilo získat předváděcí stroj Artec F 40 do České republiky a ve firmě Český chřest jej měli možnost vyzkoušet.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 9/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *