K velkým kombajnům patří překládací návěs

Aby bylo možné celoroční práci na polích adekvátně zhodnotit, je Farma Pokorný v obci Kmetiněves vybavena výkonnou sklizňovou technikou: třemi sklízecími mlátičkami Claas Lexion. Dva Lexiony 780 Terra Trac mají dokonce největší adaptéry Vario V 1200 a třetí kolový stroj Claas Lexion 600 pak adaptér Claas Vario V 900. Výbava je podmíněna strukturou pozemků, které mají průměrnou velikost 40 ha a rovinatým terénem.

Tyto mlátičky bez problému zvládnou zpracovávat jednu tunu zrna za minutu, a jejich jakýkoli prostoj v průběhu sklizně znamená citelné snížení produktivity. Sklizené zrno musí být transportováno z pole – rychle a bez zbytečných nákladů. Logistika odvozu zrna hraje velkou roli v dosahovaných výkonech sklízecích mlátiček.

Velké Lexiony se širokými adaptéry představují tak výkonnou sklizňovou sestavu, že si mohou dovolit pracovat při rychlostech dva až tři kilometry za hodinu, aby na poli zůstalo z úrody co nejméně. V porostu s výnosem 10 t/ha při průměrné rychlosti jízdy 2,5 km/h trvá 14 minut, než kombajn vymlátí zrno z pruhu porostu o délce 600 m.  Zásobník zrna s kapacitou 12 000 litrů je v té chvíli plný.

Pokud by kombajn ztratil zhruba deset minut jízdou na souvrať, překládáním zrna a jízdou zpět, přijde o další skoro 450 m dlouhý sklizený pás o šířce 12 m. Proto se pracovníci Farmy Pokorný rozhodli pořídit si překládací návěs. Zrno se překládá výhradně za jízdy, mlátičky s tímto úkonem neztrácejí žádný čas a je možné využít jejich instalovaný výkon na maximum. Mlátičky musí každým rokem sklidit zrno z výměry 2000 hektarů orné půdy, to znamená 11 000 tun zrna, což s překládacími vozy Horsch UW zvládnou rychle, pohodlně a s nízkými náklady.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *