Kameny na poli už být nemusí

S kameny na poli se naši zemědělci potýkali odjakživa. Stejně jako kdysi, tak i dnes způsobují nemalé problémy zejména při nasazení sklizňových strojů. Rostou náklady na opravy, zvyšují se ztrátové časy, snižuje se efektivita nasazení techniky a vlastní sklizeň se může snadno opozdit. Menší výkon strojů má pak vliv na horší produktivitu práce a tím i nižší finanční příjmy.

Řešení přitom existuje. Společnost U + M Servis Třeboň má ve svém portfoliu mechanicky poháněné sběrače kamene Kivi-Pekka, které odstraňují z pole kameny veliké 25 až 500 mm v maximální hloubce 2 až 7 cm. Jde o velice jednoduché a velmi výkonné zařízení z vysokopevnostní ocele, s minimem elektroniky a nízkým požadavkem na hydraulickou soustavu i celkovou provozní náročnost. Na obou stranách umístěné rotory s pevnými prsty se otáčejí proti směru pohybu soupravy po pozemku a stahují kameny do středu stroje k odpruženému vkládacímu rotoru. Odtud se přesunují pomocí prstů přes síto na zeminu do zásobníku kamene o objemu 1,5 až 2 m3. Výklopná výška je 2,45 nebo 2,9 metru. Sběrače kamene KiviPekka se vyrábějí v záběrech 4, 5 a 6 metrů.

V nabídce společnosti P & L je zase hydraulicky poháněný sběrač kamenů Elho Scorpio 550. Jeho vývoj byl zaměřen na efektivní sběr kamenů, dobře fungující prosévání, velký pracovní záběr a celkovou odolnost sběrače. Firma ELHO se také soustředila na snadné ovládání a spolehlivost stroje, a proto přišla s jedinečným, plně hydraulickým pohonem vkládacího a dvou postranních rotorů. Konstrukce sběrače kamenů Scorpio 550 o záběru 5,5 m je dimenzována pro vysoké namáhání. Svědčí o tom jeho celková hmotnost okolo 6500 kg a velmi robustní a odolné provedení jednotlivých agregátů. Sběrač je standardně vybaven tandemovou nápravou s radiálními pneumatikami 560/60 R22.5 a vzduchovými brzdami. K jeho agregaci je vhodný traktor s výkonem 90 až 140 kW.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 48.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *