Když mlátičku, tak pořádnou

Služby se zemědělskou technikou mají svá úskalí. Pořizovací cena strojů je vysoká a platební morálka zemědělců nebývá vždy stoprocentní. Tedy zejména z pohledu rychlosti proplácených faktur. Proto je pořízení stroje, určeného jen do služeb, vždy trochu rizikovou záležitostí. Zdeněk Bárta z obce Brněnec nedaleko Svitav, do takového rizika šel a před čtyřmi roky si pořídil nový Claas Lexion 780 TerraTrac. Tedy nejvýkonnější a navíc také téměř maximálně vybavenou sklízecí mlátičku, kterou Claas v té době nabízel.

Na úvod je nutné poznamenat, že hlavním oborem podnikání je pro Zdeňka Bártu mezinárodní automobilová doprava, přesněji přeprava menších a kusových zásilek, pomocí dodávek a lehkých nákladních automobilů. Často se jedná i o náhradní díly pro zemědělskou techniku, někdy i pro firmu Agrall, která mu sklízecí mlátičku prodala. Prodej byl realizován prostřednictvím střediska v Havlíčkově Brodě a přes firmu Agrall Servis byla realizována i část nasmlouvaných sklizňových zakázek.

 

Důvody nejen pragmatické

A teď k tomu, proč si Zdeněk Bárta vlastně sklízecí mlátičku pořídil. Mělo to důvody pragmatické i citové. Pragmatickým důvodem byla poptávka po službách a citovým byl vztah k zemědělství, přírodě a myslivosti. Ačkoliv je Zdeněk Bárta celoživotně spíše technického zaměření, koupí tohoto stroje se snoubily oba životní postoje. A jak bez okolků přiznává, nákupem výkonného a dobře vybaveného stroje si udělal i radost. Proto si jej nechal vybavit skoro vším, co výrobce před čtyřmi roky nabízel. Jak se říká, koupil si velkou hračku s cenou vysoko přes 10 mil. Kč. A aby to zvládl, musel si samozřejmě půjčit a splátky rozložit až do sedmi let.

Začátky nebyly lehké, Zdeněk Bárta s Lexionem nejezdí sám, a tak musel najít vhodnou obsluhu. Prvotní vybavení stroje bylo vybráno po domluvě s nasmlouvanou osádkou, ale postupem času se ukázalo, že má rezervy a až druhá osádka dokázala plně využít potenciál stroje. A co to znamená? Podle slov Zdeňka Bárty je 75 % spolehlivosti a výkonnosti v rukou kombajnéra. Zbylou část, tedy 25 % tvoří příprava před sezónou a samozřejmě též kvalita, s jakou je sklízecí mlátička konstruována a vyrobena. A důležitý je i rychlý servis v průběhu sezóny. Ten od Agrallu funguje spolehlivě a to je nutností proto, aby kombajn nasekal potřebné hektary, vydělal si na splátky a také něco navíc.

V současné době Lexion 780 poseče ročně plochu okolo 1300 ha, a to není vůbec špatné číslo. Žně začínají na Slovensku, pak jede kombajn na Moravu, Vysočinu a sezóna končí v jižních Čechách.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 4/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *