Klíčové stroje nejen pro sady

V jižních Čechách v oblasti Pošumaví má ovocnářství velkou tradici. Dvacet pět hektarů sadů v této krásné části České republiky obhospodařuje i Jaroslav Sebera. Sady v sedmdesátých letech zakládal v rámci družstva jeho děda, a když jeho rodiče dostali svá pole v roce 1993 nazpět, pokračovali v pěstování ovoce. Jaroslav Sebera v rodinných šlépějích pokračuje.

Na 25 hektarech pěstuje čtyři druhy ovoce. 10 hektarů zaujímají višně, 9 hektarů je jabloní, na 3 hektarech pěstuje švestky a 3,5 hektarů je hrušek. To vše zvládají kromě sezónních pracovníků obhospodařit v rámci rodiny, ale samozřejmě jim v tom pomáhá i technika.

Trojice Masseyů

Původní traktory značky Zetor byly postupně obměněny a v roce 2010 se na dvoře objevil první nový traktor. Byl jím stroj značky John Deere, ale záhy po něm už následovaly tři traktory společnosti Massey Ferguson.

Prvním je dnes osmiletý model MF 3635 a jeho výkon činí až 80 koní. Vybaven je koncernovým tříválcovým motorem Agco Power se zdvihovým objemem 3,3 l. Pohonná jednotka disponuje systémem common rail. Technologie, která je dnes již standardní součástí většiny dieselových motorů, přinesla rychlejší reakce motoru, méně hluku, méně vibrací, vyšší točivý moment a nižší spotřebu paliva.

V roce 2015 přibyl o kapku silnější Massey Ferguson 3640 Xtra. I ten je vybaven koncernovým tříválcem a dosahuje výkonu až 84 koní. Modelová řada MF 3600, do které oba modely patří stejně jako nástupnická řada MF 3700, nabízí výběr ze tří převodovek. Oba traktory modelové řady MF 3600 mají k dispozici převodovku se čtyřmi synchronizovanými rychlostními stupni a třemi rozsahy. Reverzace je u obou řešena elektrohydraulicky.

Poslední model

V letošním roce se u Seberů zabydlela i novinka, model Massey Ferguson 3708 AL s výkonem 85 koní. S výběrem posledního stroje je Jaroslav Sebera spokojený stejně jako s dvěma předešlými. MF 3708 AL splňuje všechno, co má. Oproti starším kolegům mu pod kapotou vrní čtyřválec a zvýšila se též standardní výbava. Novinkou je například joystick po pravé ruce nebo elektricky ovládané ventily obou vnějších hydraulických okruhů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *