Kolejové řádky s pomocí satelitu

I přes existenci systémů automatického či asistovaného řízení s využitím GPS muselo být při setí doposud vždy striktně dodržováno pořadí řádků, aby byly přesně založeny kolejové meziřádky pro provádění ochrany rostlin a hnojení. Tento postup vyžaduje od řidiče vysokou koncentraci a je zdrojem četných chyb, jako například v důsledku zvedání secího stroje před překážkami. Řazení kolejových řádků pomocí GPS od firmy LEMKEN nyní pomáhá těmto jevům zabránit a umožňuje časově úsporný výsev v samostatných jízdách.

Nezáleží na tom, zda s celým nebo jen s polovičním záběrem, stačí se jen jednoduše rozjet a o zbytek se postará počítač, to je nyní skutečností s řazením kolejových řádků pomocí GPS s využitím systému ISOBUS. Řidič musí pouze zadat údaje o tom, zda začátek pole leží vpravo nebo vlevo a zda bude začínat s celou nebo jen s poloviční šířkou záběru. Tyto informace předá počítač secího stroje spolu s pracovním záběrem secího stroje a záběru postřikovače na navigační systém ISOBUS-Terminálu. První zasetá jízda slouží jako referenční stopa, na jejímž základě pak předává systém automatického řízení traktoru v průběhu následných jízd čísla aktuálních řádků a řádků ležících vedle vpravo na počítač secího stroje.

Nyní může řidič absolvovat jednotlivé paralelní jízdy po pozemku v libovolném pořadí, protože palubní počítač secího stroje bude vždy vědět, kde musí být založen kolejový řádek, a nenechá se při svých výpočtech vyvést z rovnováhy ani zvednutím secího stroje před překážkou. Tím se zamezí vzniku chyb při zakládání kolejových meziřádků. Kromě toho již není nutné na souvratích zdlouhavě a únavně manévrovat, protože řidič se bez zastavování může vydat zpět další snadno dosažitelnou jízdou v systému setí do záhonů. Tím se ušetří čas a také půdě tento způsob práce udělá dobře.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *