Kolové nakladače pro zemědělství

Jihokorejská společnost Doosan je silným a stabilním hráčem na trhu s manipulační technikou. V České republice stroje této korejské značky nově zastupuje společnost Garnea a. s. Stroje Doosan jsou světoznámé a stojí na předních pozicích trhu se stavební technikou. Své místo však najdou i v zemědělství. Nedávno byla do sortimentu zařazena nová řada kolových nakladačů DL2XX určených primárně do zemědělství.

Nová řada kolových nakladačů Doosan DL200-350 se v letošním roce plně zabydlela v portfoliu společnosti Doosan a nabízí široký výběr velmi všestranných, jednoduchých a tradičně spolehlivých strojů. Poslední modelová řada čítá celkem dvanáct modelů a nabízí provozní hmotnost od 12 do 20  tun.

Nové stroje konstruované speciálně pro splnění požadavků zákazníků ze zemědělského sektoru disponují velkým výkonem a produktivitou i nadprůměrnou nosností. To vše přináší vyšší efektivitu práce ve všech zemědělských pracovních operacích. Doosan pak nabízí ještě řadu větších strojů až do hmotnosti 35 tun, nicméně jejich použití v zemědělství je spíše neobvyklé.

Osvědčená pohonná jednotka a převodové soustrojí

Výše uvedené kolové nakladače  jsou s výjimkou dvou nejmenších poháněny motory Doosan vlastní konstrukce a vývoje se zdvihovým objemem 5,9 l u modelu DL06P a 7,64 l u modelu DL08P. Oba řadové šestiválce jsou výsledkem téměř 50 let vývoje a výborně se osvědčil i u jiných modelů Doosan. Vyznačuje se vysokým točivým momentem, dostatečnou výkonovou rezervou a nízkou spotřebou pohonných hmot. Model DL06P dosahuje výkonu až 172 koní a maximálního točivého momentu 804 Nm je dosahováno při otáčkách 1400 za minutu. U modelu DL08P pak maximální hodnoty činí 275 koní a 1275 Nm točivého momentu. K plnění emisní normy Tier 4F používá stroj inovovaný systém recirkulace výfukových plynů, vylepšené turbodmychadlo a technologii selektivní katalytické redukce. Díky jejich odladění nebylo nutné zařadit filtr pevných částic.

 

Hydraulický systém

Pohon předního ramene je řešen pomocí uzavřeného hydraulického systému, jenž je osazen axiálním pístovým čerpadlem o od 175 do 290 l/min podle modelu. Díky tomu, že jde o uzavřený systém, je k dispozici vždy potřebný výkon, což šetří nejen palivo, ale prodlužuje i životnost a spolehlivost nejdůležitějších komponent.*

Více v Mechanizaci zemědělství 12/2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *