Kolové nakladače s rychlými pracovními cykly

Firma Claas uvádí na trh nový model ve střední výkonové třídě nakladačů. Torion 1511 P je poháněn motorem o výkonu 168 kW/228 k. Pohon pojezdu Claas VariPower je ještě dynamičtější díky tomu, že hydrostatické čerpadlo má zvětšený objem na 145 centimetrů krychlových. Díky tomu se nakladač může pohybovat svou nejvyšší rychlostí po silnici při redukovaných otáčkách motoru na 1800/min. S tím je spojeno i snížení úrovně hluku v kabině. Pro srovnání: dosavadní model Torion 1511 disponuje čerpadlem o objemu 105 centimetrů krychlových.

Nový kolový nakladač Torion 1511 P bude zvládat své pracovní cykly rychle. Bude přitom profitovat ze své snížené pohotovostní hmotnosti, neboť je oproti modelu Torion 1511 o celých 300 kilogramů lehčí. Jeho výkonová měrná hmotnost dosahuje pouhých 62 kg na jednu koňskou sílu. Pohon pojezdu Varipower je možné provozovat v jednom ze tří stupňů tak, aby byl vždy zvolen správný převodový poměr. Za jízdy rychlostí nad 16 km/h je druhé axiální pístové čerpadlo pojezdu automaticky odepnuto. Kromě toho nabízí pojezd Varipower shodnou účinnost v přenosu výkonu na kola za dopředné i zpětné jízdy a hydraulickou podporu při zpomalování, která umožňuje zpomalit opotřebovávání pneumatik a brzd.

Podvozek je koncipován tak, aby mohl zajistit odpovídající trakci i při práci v měkkém či jinak obtížném terénu. Nápravy lze obout do velkých pneumatik s rozměrem až 750/65 R26. Obě trvale hnané nápravy disponují samosvorným diferenciálem se 45procentní svorností. Pro zlepšení manévrovatelnosti realizovala firma Claas podobné řešení výkyvných blatníků, jaké mají velké traktory: blatníky na přední nápravě nakladače Torion 1511 P se mohou plynule posunout dovnitř stroje až o 100 mm.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2021.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *