Kombinace chemického ošetřování a mechanické kultivace

Firma Horsch se také zaměřuje na snížení používaného množství objemů chemických látek v zemědělství. Jako řešení vidí páskovou aplikaci herbicidů na řádky pěstovaných plodin, jako je kukuřice, cukrovka či ozimá řepka. Tímto způsobem se dosáhne šedesáti- až osmdesáti procentní redukce použitého množství látek při naprosto shodné účinnosti. V meziřádkovém prostoru pak plevele odstraní plečky.

Ovšem u mechanické kultivace se bude muset zvýšit plošná výkonnost, protože s plečkou nelze pojíždět rychlostí například 20 km/h, běžnou pro práce s postřikovačem. Řešením by bylo zvýšení záběru, což ovšem vyžaduje i zvýšení pracovního záběru u secího stroje, například na dvanáct metrů. Plečka má také pro své nasazení úzké rozmezí vhodných podmínek, nicméně postřik porostů a jejich plečkování se ohledně vhodných podmínek dobře doplňují.

Firma Horsch vyrábí i půdozpracující stroje pro kypření půdy v pásech. Secí stroj Focus TD provádí pásové kypření půdy do hloubky, nastavitelné od 0 do 30 cm, uložení hnojiva do půdního depa a setí. Za každou radlicí pro pásové kypření půdy se nachází spádová roura, která vede hnojivo až k aplikační koncovce. Za radličkami ještě následuje sekce pro urovnání povrchu půdy, osazená buď kolečky, anebo vydutými talíři. Talíře jsou vhodnou alternativou do těžkých podmínek, kde se zároveň umí postarat i o uzavření drážky s uloženým hnojivem. Utužení půdy v celém záběru pak přebírá pneumatikový pěch.

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *