Kompaktní pomocník nejen do stáje

S inovovaným modelem kompaktního kloubového teleskopického nakladače Weidemann T4512 jsme se seznámili na konci listopadu a čtenářům jej představili v lednovém Farmáři a 8. čísle týdeníku Zemědělec. První dovezený stroj do České republiky se v centrále společnosti AGROMEX s. r. o. v Modleticích u Prahy dlouho neohřál a 10. prosince zamířil k zákazníkovi na severní Moravu.

Farma Petra Uhera se nachází v obci Morávka, v těšínské části Českého Slezska. Při hospodaření se farmář neobejde bez vhodné techniky. Původní dva letité Zetory nahradily postupně tři nové traktory a samozřejmě také technika pro sklizeň píce a dopravní technika. K technice nezbytné pro provoz farmy patří rovněž manipulační technika, protože pohyb materiálu je i na menší farmě skotu velký. „Až do konce loňského roku jsem veškerou manipulaci řešil traktorem s čelním nakladačem. Nebylo to ale ideální řešení. Vždy bylo třeba počkat, až se motor traktoru zahřeje, a pak jsem pracoval třeba jen několik minut. Nafta přitom z větší části vyletěla komínem bez užitku. Navíc byl traktor s nakladačem pro některé činnosti příliš veliký,“ vzpomíná Petr Uher a dodává: „Po rekonstrukci stáje v loňském roce, kdy jsem přešel z roštového stání na ustájení na hluboké podestýlce, bylo jasné, že si musím pořídit vhodný kompaktní nakladač.

Výběr nejvhodnějšího stroje

Pro Petra Uhera byly při výběru nakladače důležité vnější rozměry, manévrovatelnost, výška zdvihu (potřebuje ukládat čtyři balíky na sebe) a nosnost. „Smykem řízený nakladač by byl do našich podmínek nevhodný, trhá podlahu, nesloží vlečku a nedokáže uložit balíky do potřebné výšky,“ vysvětluje a dodává: „Posuzoval jsem stroje více značek, z nichž se jevil nejlépe nakladač Weidemann. Má nejmenší rozměry, přitom dostatečnou výšku zdvihu a je z nich nejobratnější, což bylo při rozměrech stáje velmi důležité.“ Definitivní rozhodnutí padlo poté, co si Petr Uher vyzkoušel stejný, pouze starší model tohoto nakladače, na své farmě. Zapůjčil mu ho nedaleko hospodařící zemědělec, který ho využívá již dlouhá léta. Nový nakladač objednal ve středisku AGROMEX s. r. o. ve Starém Jičíně. Prodejce jej dodal do Morávky 10. prosince. Je to první stroj nové generace dodaný českému zákazníkovi.*

Více v dubnovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *