Koncept energetické soběstačnosti

Současné zemědělství je závislé na využívání fosilních paliv. Z důvodu jejich omezených zásob a také kvůli negativnímu vlivu na životní prostředí a stále se měnícím cenám, které citelně ovlivňují provozní náklady zemědělské techniky, se stále intenzivněji ozývají hlasy po udržitelném hospodaření.

Na hledání nových cest k dosažení soběstačnosti se podílí i firma New Holland. Známá společnost investuje nemalé prostředky nejen do vývoje nových traktorů a sklizňových strojů, ale i nových technologií pro jejich pohon. Ty jsou součástí strategie označované jako Clean Energy Leader.  Tento trend již naznačil traktor na vodíkový pohon jako součást studie NH2. Nyní firma prezentovala novou cestu alternativního pohonu, která je navíc pro zemědělství bližší – traktor s pohonem na metan.

Traktor s pohonem na biometan představuje pro provozovatele cestu, jak se stát nezávislým na cenách nafty a v oblasti pohonu soběstačným.  A pokud by došlo k problémům s výrobou bioplynu na farmě, je možné motor na metan zaměnit za klasický motor na naftu.

První generace traktorů New Holland Methane Power vycházela ze standardního traktoru T6.140. Byla vybavena speciálním motorem FPT F1C o výkonu 100 kW/136 k a s točivým momentem 350 Nm. Maximální otáčky motoru, vybaveného svíčkami, činily 3500 za minutu. Také se ukázalo, že křivky průběhu točivého momentu jsou velmi podobné motorům spalujícím naftu. Rovněž provozní teplota je shodná. Výrazný rozdíl ovšem je ve snížení emisí (o osmdesát procent), nižší hlučnosti motoru a nižším provozním nákladům.

V současnosti probíhá testování druhé generace prototypu traktoru. V průběhu tiskové konference předvedla firma New Holland svou představu zemědělského podniku nezávislého na dodávkách fosilního paliva s uzavřeným koloběhem energie. A to na farmě ve střední Itálii. Traktor New Holland Methane Power byl předveden v aplikaci při nakládce organického materiálu.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství 8/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *