Kořeny současných výrobců sahají hluboko do historie

Výrobcem se širokým spektrem zemědělské techniky je skupina ARBOS. Na začátku dlouhé historie byla malá dílna rodiny Bubba v obci Santimento v severní Itálii. V dílně byly vyráběny stroje pro usnadnění práce zemědělcům. Tam také zhotovil Pietro Bubba v roce 1896 svůj první secí stroj.

Technické dovednosti rostly a v roce 1923 se Ulisse Bubba, Fredericův syn, mohl pochlubit vlastním motorem se žárovou hlavou (vložkou), jenž byl montován na traktory CASE. O tři roky později vznikl první Bubba traktor s označením UTB 3, který měl výkon 30 k. V roce 1929 z dílny bratrů Bubba vzešel nejvýkonnější traktor s motorem se žárovou hlavou, model UT5. Jeho konstruktéři využili podobný princip jako  někteří výrobci motorů v současnosti: spojili dva horizontální válce motoru z menšího modelu UT3 dohromady. A nástupce, UT6, pak posloužil jako základ pro postavení prvního traktoru pro zemědělství. Model C35 měl pásový podvozek a někdy se označoval jako UT6C.

V roce 1952 získal Ing. Luigi Lodigiani továrnu na jízdní kola ARBOS (název vznikl sloučením počátečních písmen jmen jejích zakladatelů Araldi a Boselliho) a přesunul ji do města Santimento. V nových prostorách zahájil ARBOS výrobu sklízecích mlátiček. O dva roky později byla firma Bubba přejmenována na ARBOS-BUBBA a stala se součástí firmy ARBOS S.p.A. Tu v roce 1964 koupila americká firma White. Výroba mlátiček pokračovala na plné obrátky. V roce 1971 byl uveden na trh traktor se svahovým vyrovnáváním Panther 7 Hills, první stroj svého druhu s kompletním vyrovnáváním příčně i podélně.

V roce 1976 již pod novým majitelem byly uvedeny na trh další modely sklízecích mlátiček ARBOS se svahovým vyrovnáváním. Nová kapitola historie se začala psát od roku 2015 a na veletrhu Agritechnica 2017 mohla být představena veřejnosti široká paleta traktorů i závěsných strojů v barvách ARBOS.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *