Královna polí v nových dimenzích

Firma New Holland je tradičním výrobcem sklízecích mlátiček. Kromě známých vytřásadlových typů vyrábí i modely s dvojicí axiálních rotorů, které provádí výmlat i separaci zrna. Modelová řada CR přichází na náš trh tento rok v nové podobě. Model CR 10.90 je sklízecí mlátičkou s nejvyšším výkonem motoru na trhu. Dále nová řada přináší celou řadu vylepšení, realizovaných na základě ohlasů uživatelů stávající série.

Patří k nim například nový rotor hned za ústím šikmého dopravníku, který mechanicky odstraňuje kameny z proudu hmoty a usměrňuje je do záchytné vany. Tu obsluha jednoduše vyprázdní pomocí páky. Nový je také pásový podvozek SmartTrax Terraglide, osazený čtyřmi vodicími kladkami a hydraulickým odpružením. Kromě své vysoké nosnosti dovoluje zároveň komfortní jízdu po poli i po silnici.

Nové mlátičky CR mají také další možnosti nastavení koše pod rotory či ukládání nebo rozmetání slámy v závislosti na sklízené plodině. New Holland kladl vždy značný důraz na pohodlí obsluhy; své již beztak pohodlné a prostorné kabiny znovu přepracoval a mlátičky CR nové řady vybavuje kabinou novou.

Ta si zachovává svůj velký vnitřní prostor a široký výhled vpřed i do stran, nabízí ale více úložných prostorů, dobře integrovanou přenosnou chladničku, inovovanou loketní opěrku s novou multifunkční pákou a terminál IntelliView IV ve standardní výbavě, který se nechá posunovat po kolejnici do požadované pozice. Jeho obrazovka je ultraširoká a může fungovat i jako výstup pro kamery, které lze umístit například do zadní části mlátičky nebo na koncovku vysýpacího dopravníku. Aktivace obrazu z kamery je automatická, takže se může zapnout například při zařazení zpětného chodu.

Model CR 9.80 v demorežimu

Výhradní dovozce techniky New Holland do ČR, společnost Agrotec a. s., má v demorežimu sklízecí mlátičku New Holland CR 9.80, vybavenou žacím ústrojím Varifeed o pracovním záběru 10,5 m. Zdrojem výkonu je motor Cursor 13 z produkce FPT, splňující normu stupeň IIIB. Redakce měla možnost vidět stroj při práci, konkrétně při sklizni porostu jarního ječmene v podniku ZD Opatovec. Na stejném poli zároveň sklízela i mlátička New Holland CR 9090, kterou měl zemědělský podnik zapůjčenou k vyzkoušení. Byla osazena flexibilním žacím ústrojím se shodným záběrem 10,5 m.

Odvoz zrna od mlátiček zajišťovala novinka, prototyp překládacího návěsu ZDT Gigant o kapacitě 27 m3. Více informací přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *