Kvalitní technika pro menší farmy

Již více než sedmdesát let výroby, především stavební a manipulační techniky, stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy. Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem v městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejím katalogu nalezneme okolo 300 typů techniky.

Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Základním kamenem a zářivou stálicí divize zemědělské techniky se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes najdeme v katalogu asi 30 modelů a s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. Z této široké nabídky si tak snadno vybere tu pravou techniku větší i menší podnik. Zejména pak menší podniky mají často specifické požadavky na rozměry stroje a jeho výbavu.

Oblíbená volba kompaktního kolového nakladače JCB 403

Tento model představuje ideální volbu pro zemědělce s živočišnou výrobou. Takzvaný stájový nakladač se stal velkým pomocníkem v každodenní péči o zvířata. Majitelé stroje JCB 403 si krom kvalitního zpracování chválí především uživatelsky přátelské a jednoduché ovládání. S variantou prodloužených ramen pak zvládne stroj naložit na vlečku i dva kulaté balíky slámy na sebe. Nakladač se vyznačuje kvalitními komponenty, kterými jsou: ZF nápravy, motor Kubota, dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně jen s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě.

Kompaktní teleskopické manipulátory JCB

Kompaktní řadu strojů doplňují manipulátory řady 540. Jsou alternativou pro ty, kteří vyžadují kompaktní rozměry stroje, avšak při zachování všech výhod teleskopického manipulátoru. V této kategorii se nabízejí stroje JCB 516-40 / JCB 520-40 / 525-60. U teleskopických manipulátorů JCB je oceňována jejich vysoká kvalita zpracování a dlouhá životnost. Totéž platí i u kompaktních verzí, které těží z pokročilých výrobních procesů, důkladných postupů a prémiových součástí. Hlavními konstrukčními prvky jsou plně svařovaný jednodílný podvozek, výložník uchycený nízko v rámu, který je vyrobený lisováním do profilu U a uzavřen přivařenými krycími deskami. Obsluhy stroje pak ocení např. prostornou kabinu se širokými dveřmi, klimatizaci, sklopný sloupek řízení, nebo displej TFT s vysokým rozlišením. Inteligentní ovládání nabízí rychlou výměnu nářadí, díky odtlakování hydraulického okruhu, které uvolňuje tlak ve vnějším hydraulickém okruhu. JCB jako jediný výrobce nabízí originální telematický systém LiveLink. LiveLink je inovativní softwarový systém, který umožňuje spravovat stroje JCB vzdáleně. Nabízí přístup ke všemu, od upozornění stroje až po hlášení o palivu a informacím o historii.

Novinka JCB 532-60 Agri

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 m. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX (o objemech 4,4 a 4,8 litru) s výkony 81 kW (109 k), 93 kW (125 k) a 108 kW (145 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Nově se do sériové výroby zařadil model JCB 532-60 AGRI, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 tuny. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 109 k doplňuje čtyřrychlostní převodovka Powershift s maximální rychlostí 40 km/h (v závislosti na pneumatikách). Ačkoliv se jedná o stroj primárně pro živočišnou výrobu, je již vybaven JCB Smart hydraulikou a novou kabinou Command Plus. Nová kabina Command Plus je delší i širší, v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *