Kvalitní technika zajišťuje krmivo

Lidé, kteří projíždí obcí Volárna v kolínském okrese, si na jejím východním okraji nemohou nevšimnout moderně vybavené farmy a v jejím okolí pasoucího se skotu. Masný skot si již v časném jaře pochutnává na šťavnaté trávě, ale k dispozici má i konzervované krmivo. Určitý počet zvířat ze stáda, čítajícího celkem 250 kusů, je také ustájen v nově vybudovaných stájích. Chov skotu na profesionální úrovni vyžaduje pravidelný přísun kvalitního krmiva a je stěžejním oborem činnosti firmy Statky MEDITO, s. r. o.

Firma Statky MEDITO vznikla před deseti lety hospodařením na malé výměře několika desítek hektarů. Za krátkou dobu se podařilo výměru obhospodařované půdy rozšířit na 500 hektarů zemědělské půdy, z nichž činí 400 hektarů půda orná. Na pozemku za obcí Volárna nedaleko Velkého Oseku vyrostlo moderní ustájení a řada nových budov pro uskladnění produkce i zemědělské techniky. Značné investice plynuly právě do pořízení moderní zemědělské techniky. Pracovníci již nechtěli být závislí na práci poskytovatelů služeb ani v oblasti sklizně senáží.

Za účelem výroby konzervovaného krmiva pěstují Statky MEDITO celou řadu plodin. Tradiční kukuřici úspěšně nahrazuje čirok, setý do úzkých řádků s roztečí 12,5 cm. Tato plodina má mimo jiné i vyšší odolnost vůči suchu. Je třeba ji před příchodem prvních mrazíků sklidit; u vysokých rostlin se to provede samojízdnou sklízecí řezačkou, při nižším vzrůstu pak dvoufázově – posečením diskovým žacím strojem, shrnutím do řádku a sklizní pomocí senážního návěsu. Tím vozem je senážní návěs Strautmann Super-Vitesse CFS 3102.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 5/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *